USA i Izrael straciły prawo do głosowania w UNESCO

Kategorie: 

Stany Zjednoczone straciły prawo do głosowania w UNESCO w związku z opóźnieniami w opłacaniu składek na rzecz organizacji, donosi AP.

 

Dwa lata temu Stany Zjednoczone przestał płacić UNESCO w proteście przeciwko decyzji o przyjęciu Palestyny w szeregi organizacji. W tym samym czasie, co Amerykanie,  finansowanie UNESCO zawiesił Izrael. Kraj ten również stracił prawo głosu. Zgodnie z zasadami UNESCO Stany Zjednoczone miały w piątek rano wznowić finansowanie lub przedstawić wyjaśnienia przyczyn braku płatności. Ani jedno, ani drugie nie zostało zrobione i automatycznie USA utraciło swoje prawa w organizacji.


Oznacza to, że od tej pory Stany Zjednoczone nie będą uczestniczyć w finansowaniu projektów UNESCO dot. m. in. programów ochrony światowego dziedzictwa kulturowego, w tym np. Statuy Wolności w Nowym Jorku. Wkład Stanów Zjednoczonych w budżet UNESCO wynosił 22% (ok. 80 mln dolarów). Organizacja znalazła się na skraju kryzysu finansowego, który zmusił ją do znacznej redukcji finansowania projektów, także tych inicjowanych przez Amerykanów. Chodzi m. in. o program prowadzenia badań nad Holocaustem.


Wielu w Waszyngtonie obawia się, że „wadliwe” członkostwo w UNESCO pozbawia zdolności USA do znaczącego wpływu na realizację międzynarodowych programów zwalczania ekstremizmu, równości płci i wolności prasy. Nimrod Barkan, ambasador Izraela w UNESCO, powiedział z kolei, że jego kraj popiera decyzję Stanów Zjednoczonych sprzed dwóch lat, jako „sprzeciw wobec upolitycznienia UNESCO oraz innych międzynarodowych organizacji, biorących udział w popieraniu nieistniejącego kraju tj. Palestyny”.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Stary

Wielu w Waszyngtonie obawia

Wielu w Waszyngtonie obawia się, że „wadliwe” członkostwo w UNESCO pozbawia zdolności USA do znaczącego wpływu na realizację  międzynarodowych programów zwalczania ekstremizmu, równości płci i wolności prasy.
Miedzynarodowy program zwalczania wolności prasy?

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem