NASA znów przełożyła start misji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

Kategorie: 

Źródło: NASA

Agencja NASA przełożyła lot Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który pierwotnie zaplanowano na marzec 2021 roku. Przyczyną kolejnego opóźnienia jest pandemia koronawirusa, która znacznie spowolniła prace nad najnowocześniejszym teleskopem. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, czy teleskop kosmiczny w ogóle wystartuje w 2021 roku.

 

Światowe media od wielu lat rozpisują się na temat losów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Gdyby ktoś zapomniał – zaawansowany instrument do obserwacji kosmosu miał zostać wyniesiony na orbitę 9 lat temu. Agencja NASA ciągle informowała nas nie tylko o opóźnieniach, ale także rosnących z roku na rok kosztach.

 

Według najnowszych obliczeń, rozwój oraz koszty operacyjne teleskopu pochłoną co najmniej 9,7 miliarda dolarów. Nie wolno zapominać również, że kwota nie obejmuje wystrzelenia urządzenia w kosmos. Wyniesienie tego teleskopu na orbitę miało kosztować miliard dolarów, jednak taką cenę podawano 9 lat temu.

Źródło: Northrop Grumman

10 czerwca, NASA zapowiedziała, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba nie będzie gotowy do lotu w marcu 2021 roku. Koronawirus spowolnił prace nad urządzeniem, a to oznacza kolejne opóźnienia i dodatkowe koszta. Choć już teraz zapewnia się, że trwają przygotowania do wznowienia normalnej pracy nad projektem, agencja NASA nie jest w stanie wyznaczyć nowej daty wystrzelenia teleskopu. Optymistyczna wersja zakłada, że nowy teleskop pojawi się na orbicie jeszcze w 2021 roku.

 

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ma być następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble. Z jego pomocą, astronomowie będą mogli badać pierwsze gwiazdy i galaktyki we Wszechświecie, a także badać atmosfery egzoplanet i poszukiwać śladów życia. Biorąc pod uwagę niemal 10 lat opóźnień, aż trudno uwierzyć, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w ogóle rozpocznie swoją misję.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika drako_tr

Ano faktycznie Keri...trochę

Ano faktycznie Keri...trochę toto jest przydługie, jak na mysz...wczoraj ze śmiechu popłakałem się lekko i nie byłem w stanie ocenić wielkości tego zwierzątka...:D

Pewnie podobny ubaw maja twórcy tej szopki...przecież oni jawnie w chuja ludzi robią, a te głupie matoły jeszcze się tym zachwycają.

No nic, przyjdzie nam dłuuuuugo poczekać na start w/w misji...trochę im zajmie wyłapanie tych wszystkich myszów i szczurów...wiem, jak to jest, bo sam kiedyś ścigałem mysz i mi spierdoliła Biggrin

Portret użytkownika drako_tr

Ale ja się tam niczego nie

Ale ja się tam niczego nie dopatruję, tam łazi coś, czego być nie powinno ... ja nie widzę buzi w tym tęczu, tylko myszu na silniku i ptaki z kosmosu Biggrin ... a jak myślisz, czemu tego wspaniałego filmu już nie ma na stronach Nasa?...pewnie łapią te myszu i ptaku Lol

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

jak to jest że to my musimy

jak to jest że to my musimy udowadniać tej niemyślącej części swoje racje i pokazywać wpadki? kiedy im się zapytać jak ta nie areodynamiczna folia przetrwała prędkość ucieczki bliską 11,2 km/s  to skwitują że naukowcy z naza i fakeXa wiedzą lepiej co robią, szkoda czasu.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Quark

Czy widziałeś kiedykolwiek

Czy widziałeś kiedykolwiek rakietę kosmiczną lub prom owinięty taką folią ? Zastanów się .. w przestrzeni kosmicznej ,gdzie jest próżnia zasady aerodynamiki nie mają zastosowania a folię stosuje bo jest lekka i tania aby osłonić części satelitów przed promieniowaniem cieplnym słońca . 

Strony

Skomentuj