Rosnące poziomy stężenia dwutlenku węgla mogą prowadzić do upośledzenia funkcji poznawczych

Kategorie: 

Źródło: unsplash.com

Nowe badania sugerują, że wysokie stężenia dwutlenku węgla w naszych przestrzeniach wewnętrznych mogą doprowadzić do upośledzenia funkcji poznawczych. Powietrze o wysokim stężeniu CO2 może podnieść poziom dwutlenku węgla we krwi, tym samym zmniejszając ilość tlenu docierającego do naszego mózgu.

Odkąd rozpoczęliśmy spalanie paliw kopalnych w XIX wieku, poziom dwutlenku węgla w naszej atmosferze rośnie w górę i obecnie wynosi ponad 410 ppm, czyli więcej niż w jakimkolwiek momencie w ciągu ostatnich 800 tys. lat. Do 2100 r. poziomy dwutlenku węgla na zewnątrz mogą wrosnąć niemal dwukrotnie, a stężenia w pomieszczeniach mogą osiągnąć nawet 1400 ppm.

Jak donosi czasopismo GeoHealth, naukowcy kierowani przez University of Colorado Boulder uważają, że taka ilość dwutlenku węgla w pomieszczeniach spowoduje pewien spadek funkcji poznawczych. Według szacunków, podstawowe umiejętności decyzyjne mogą ulec pogorszeniu o około 25%, a złożone myślenie strategiczne nawet o 50%.

„Na tym poziomie niektóre badania wykazały przekonujące dowody na znaczące upośledzenie funkcji poznawczych.” - powiedziała współautorka badania, Anna Schapiro, adiunkt psychologii na University of Pennsylvania. – „Podejmowanie decyzji oraz planowanie może znacznie ucierpieć w przypadku wzrostu CO2 w pomieszczeniach.”

Zespół badawczy przyjrzał się aktualnym globalnym trendom emisji, aby zobaczyć, jak wpłynie to na poziomy dwutlenku węgla wewnątrz i na zewnątrz. Naukowcy przyznają, że jest to złożony problem, więc ich badania mogą nie uwzględniać każdej zmiennej. Zauważają jednak, że obecnie niewiele jest badań dotyczących związku między funkcjami poznawczymi a rosnącą emisją dwutlenku węgla.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika kierownik

Gadzinom CO2 i zwiększona

Gadzinom CO2 i zwiększona produkcja tlenu przez rośliny szkodzi i stąd taka nagonka, nam nie. Tego co piszą w przekupionych mediach żaden normalny człowiek nie traktuje poważnie, podobnie jak tej małej gówniary. Trzeba tylko pisać i uświadamiać innych że jest to manipulacja, ludzie jeszcze nie są na tym etapie żeby to   zrozumieć.

Portret użytkownika Takitam

Panie B, poczytaj Pan sobie o

Panie B, poczytaj Pan sobie o efekcie Nilsa Bohra, o komorach normobarycznych, o tym że aby chemoglobina pobrała tlen musi oddać CO2 - a potem dopiero bierz się za pisanie artykułów na temat dwutlenku węgla i jego wpływu na "efekty poznawcze", bo wyraźnie coś tu szwankuje... 

Portret użytkownika euklides

Znowu głos zabrały gady z

Znowu głos zabrały gady z innej planety, które nie tolerują CO2 i boją się, że zdechną. Co rośliny na skutek wzmożonej fotosyntezy nasycą atomsferę tlenem w podwyższonym stężeniu co razem będzie mieć zbawienne skutki dla natywnych oranizmów ziemiskich. Planeta rozkwitnie i tego ktoś nie może przeboleć.

Skomentuj