Rzadka tęczowa chmura pojawiła się w północno-wschodnim Tajwanie

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W niedzielę 14 czerwca na niebie nad Tajwanem, w pobliżu miasta Yilan zaobserwowano dziwną tęczową chmurę. Niektórzy twierdzą, że podobne fenomeny zwiastowały w przeszłości duże trzęsienia ziemi.

Niezwykłe niebo zaintrygowało mieszkańców Tajwanu i wielu uwieczniło to rzadkie zjawisko dzieląc się swoimi zdjęciami w portalach społecznościowych.

Niektórzy internauci powiązali zjawisko optyczne z średniej wielkości trzęsieniem ziemi, które miało miejsce w północno-wschodnim Tajwanie właśnie wczesnym rankiem w niedzielę. Jednak naukowcy z Tajwanu są sceptyczni i nie potwierdzają korelacji zjawisk optycznych tego typu z aktywnością sejsmiczną. 

Meteorolodzy twierdzą, że to kolorowe zjawisko to tak zwane chmury opalizujące, które błyszczą jak tęcza. Takie kolorowe chmury to skutek zjawiska zwanego iryzacją. Powstaje ono wtedy gdy silne źródło światła trafi na fragment chmury zawierający dużo kryształków lodu, działających jak miniaturowe pryzmaty. Aby chmury zajaśniały w kolorach widma słonecznego konieczne jest tez spełnienie kilku warunków odnośnie pozycji Słońca na widnokręgu wzgłędem chmur. Tylko gdy uda się oświetlić chmury pod odpowiednim kątem, będą one w stanie zabłysnąć kolorowo.

 

Nie można jednak całkowicie wykluczyć, że niezwykłe efekty świetlne mogą mieć jakiś związek z aktywnością sejsmiczną. Od lat wiadomo, że przed trzęsieniami ziemi często dochodzi do obserwacji niezwykłych świateł. Naukowcy sądzą, że wywołuje je miejscowe podgrzanie jonosfery, poprzedzające wstrząsy. Coś takiego obserwowano często w wielu miejscach na świecie charakteryzujących się dużą aktywnością sejsmiczną. 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj