Naukowcy stworzyli czarny azot, który może odmienić elektronikę

Kategorie: 

Źródło: Uniwersytet w Bayreuth/Christian Wißler

Naukowcy z Uniwersytetu w Bayreuth stworzyli formę azotu, jakiej jeszcze nigdy nie widziano. Nowa substancja, zwana czarnym azotem, jest krystaliczna i dwuwymiarowa. W przyszłości może znaleźć zastosowanie w zaawansowanej elektronice.

 

Naukowcy stworzyli nową substancję, wystawiając azot na ekstremalnie wysokie temperatury i ciśnienie, umieszczając go między dwoma diamentami. Pod wpływem ciśnienia równemu 1,4 miliona atmosfer i temperaturze wynoszącej ponad 4 tysiące stopni Celsjusza, azot przybrał strukturę, jakiej jeszcze nigdy nie widziano.

 

Obrazowanie rentgenowskie wykazało, że atomy azotu tworzą krystaliczne dwuwymiarowe warstwy. Ze względu na podobieństwo nowej substancji do alotropowego czarnego fosforu, zespół badawczy nazwał ją czarnym azotem.

Nowy dwuwymiarowy materiał posiada dobrą przewodność. Pod tym względem przypomina grafen, dlatego czarny azot mógłby znaleźć zastosowanie w przyszłych zaawansowanych urządzeniach elektronicznych. Choć posiada ogromny potencjał, naukowcy z całą pewnością nie będą mogli go wykorzystać w elektronice w najbliższym czasie.

 

Czarny azot jest bardzo trudny w produkcji, natomiast sam materiał pozostaje niestabilny i szybko się rozpuszcza przy niższych temperaturach i ciśnieniu. Ze względu na jego niestabilność, jego przemysłowe wykorzystanie jest obecnie niemożliwe, lecz z pewnością zostanie objęty dalszymi badaniami.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika emel

[quote=Takitam]Już samo

[quote=Takitam]Już samo określenie "dwuwymiarowości kryształu" przeczy logice i matematyce./quote]

Pojęciem "materiału dwuwymiarowego" określa się materiał o sktrukturze krystaliczej zbutowany z pojedynczej warstwy atomów.  Gdzie jest sprzeczność z matematyką i logiką? Defnincja ci się nie podoba?

Portret użytkownika Takitam

Nawet pojedyńcza warstwa

Nawet pojedyńcza warstwa atomów ma swój wymiar. A definicja mi się nie podoba bo jest alogiczna. Forma "nowomowy". To trochę tak jakbyś powiedział że trawnik na stadionie narodowym jest dwuwymiarowy, bo stosunek jego powierzchni do jego grubości jest tak duży że grubości nie ma. Nawet jednoatomowa warstwa tego kryształu czarnego azotu ma swoją grubość, więc jest trójwymiarowy.

Portret użytkownika emel

Podejrzewam, że zawodnicy

Podejrzewam, że zawodnicy grający w gry na stadionie narodowym nie uwzględniają przy obmyślaniu taktyki, grubości trawnika jako dodatkowego wymiaru. Rozstawienie zawodników jest na planie dwuwymiarowym. 

 

Materiał dwuwymiarowy definiujemy jako materiał krystaliczny zbudowany z pojedynczej warstwy atomów. Nikt nie twierdzi, że ten materiał nie ma grubości. Zgaduję, że takie określenie powstało z tego powodu, że do opisu budowy tego kryształu oraz do modelowania jego fizycznych własności wystarcza go rozpatrywać właśnie jako rozmaitość dwuwymiarową.

Portret użytkownika Takitam

Ale artykuł nie dotyczy tego

Ale artykuł nie dotyczy tego co mają uwzględniać sportowcy, tylko nieścisłości opisu kryształu czarnego azotu. W formach przestrzennych jest trójwymiarowość - a to że grubość jednoatomowej warstwy struktury jest pomijalna, nie znaczy że jej nie ma.

Skomentuj