Katar buduje ogromną flotę tankowców do przewozu gazu

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Katarski Qatar Petroleum zaoferował Korei Południowej kontrakt na budowę ponad stu statków do transportu gazu skroplonego.

 

Zgodnie z komunikatem prasowym koncernu naftowo-gazowego w Katarze podpisano trzy umowy w sprawie rezerwacji mocy stoczniowych w Korei Południowej. Qatar Petroleum przeznaczył już 19 miliardów dolarów na cały zakres środków budowlanych. Podpisano umowy z gigantami przemysłu stoczniowego w Korei Południowej, takimi jak Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering, Hyundai Heavy Industries Holdings i Samsung Heavy Industries.

 

Zgodnie z umową koreańscy stoczniowcy zarezerwują znaczną część swojej zdolności dla Qatar Petroleum do 2027 r. włącznie. Według doniesień mediów, ten projekt jest największym w historii statków pływających na skroplonym gazie ziemnym i żadna firma nie zamówiła tak wielu jednostek jednocześnie, a zbudowane tankowce otrzymają najnowszą generację wolnoobrotowych silników dwupaliwowych, które wykorzystają LNG jako paliwo.

 

Tak znaczny wzrost floty skroplonego gazu ziemnego w Katarze wiąże się z rozbudową pola North Pars.

 

Pars Północny i Południowy to największe pole naftowe i gazowe położone w środkowej części Zatoki Perskiej na wodach terytorialnych Kataru (północ) i Iranu (południe). Z powodu zbyt szybkiego wyczerpania się zasobów Katar zniósł trzy lata temu moratorium, wprowadzone w 2005 roku, aby eksploatować złoża gazu w North Pars, położone na jego północno-wschodnim wybrzeżu.

 

Badania przeprowadzone przez Qatar Petroleum pokazują, że dalszy rozwój pola jest korzystny. W kwietniu tego roku Qatar Petroleum uzgodniło również z Chinami rezerwę zdolności do budowy cystern do transportu skroplonego gazu ziemnego, podpisując umowę o wartości ponad 3 miliardów dolarów.

 

Ponadto państwowa spółka katarska podpisała pięcioletnią umowę z China Oriental Energy na dostawę 600 tys. ton skroplonego gazu ziemnego do Chin, a Qatargas podpisała umowę z chińską PetroChina na 3,4 miliona ton LNG rocznie.

 

Nie tak dawno Katar zachował długoterminowe zdolności magazynowania skroplonego gazu ziemnego w Europie. Zgodnie z planami produkcja skroplonego gazu ziemnego w Katarze wzrośnie do 110 milionów ton do 2025 r. z obecnego poziomu 77 milionów ton, a do 2027 r. kraj planuje rozpocząć produkcję 126 milionów ton skroplonego gazu ziemnego rocznie.

 

Dziś pierwsze miejsce wśród krajów o dużej liczbie zbiornikowców do skroplonego gazu ziemnego zajmuje Japonia z 87 jednostkami, drugie miejsce należy do Grecji - 60 jednostek, a Katar ma ich już 59. Jednak jeśli spojrzeć na objętości, które te cysterny są w stanie przetransportować, obraz jest zupełnie inny. Katar ma największą przepustowość, zdolną do transportu 12,2 miliona metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego. Japonia zajmuje drugie miejsce. Jej tankowce zabierają zaledwie 11,9 miliona metrów sześciennych, a Grecja plasuje się na trzecim miejscu przy pojemności 9,6 miliona metrów sześciennych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj