Na rekordowej głębokości odkryto żyjące tam ośmiornice

Kategorie: 

Źródło: NOAA Okeanos Explorer

Biolodzy morscy badający dno Rowu Sundajskiego odkryli tam ośmiornice z rodzaju grimpotheutis (znane również jako ośmiornice Dumbo, ze względu na płetwy przypominające uszy słonia). Wiedziano, że zwierzęta te występują na głębokości od 100 do 5000 metrów tym bardziej zaskakujące było zaobserwowanie osobnika na głębokości 6957 metrów.


Według badań opublikowanych w czasopiśmie Marine Biology, maksymalna głębokość na której odnotowano osobniki z tego gatunku, wynosiła dotychczas 5145. Uczestnicy wyprawy Five Depths zdołali udowodnić, że mogą one żyć prawie 2 kilometry niżej. W sumie na dnie rowu Sundańskiego natrafiono  na dwie takie ośmiornice, które zauważono mniej więcej w tym samym obszarze.

Naukowcy nie są pewni czy grimpotheutis faktycznie żyją tak głęboko. Nie wyklucza się, że obserwacja była wynikiem przypadkowego spotkania z osobnikami, które zapuściły się tak głęboko w drodze wyjątku.


Źródło: Alan J. Jamieson/ Michael Vecchione

Zdaniem jednego z autorów pracy, dr Alana Jamiesona, nie wiadomo w jaki sposób ośmiornice przystosowały się do życia na tak dużej głębokości. Badacz spekuluje, że w jakiś sposób muszą one zmieniać strukturę komórek swojego ciała. Artykuł naukowy na ten temat został już opublikowany w czasopiśmie Marine Biology.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj