Szóste masowe wymieranie przyspiesza na naszych oczach

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że jesteśmy obecnie świadkami szóstego masowego wymierania gatunków. Jednak najnowsze badania wskazują, że zjawisko to przyspiesza i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ludzkości.

 

Paul Ehrlich z Uniwersytetu Stanforda jest współautorem badania z 2015 roku, w którym ogłoszono szóste masowe wymieranie gatunków. Dziś dowiadujemy się, że zjawisko to odbywa się na jeszcze większą skalę. Najnowsze wyniki badań wskazują, że działalność człowieka doprowadziła do wymarcia setek gatunków gatunków zwierząt, a kolejne setki znajdują się już na skraju wymarcia. W całym XX wieku wymarły co najmniej 543 gatunki kręgowców lądowych i niemal taka sama liczba gatunków najprawdopodobniej wyginie w ciągu dwóch dekad.

 

Masowe wymieranie gatunków spowodowane jest działalnością człowieka. Wzrost populacji ludzkiej, niszczenie siedlisk dzikich zwierząt, urbanizacja nowych terenów, zanieczyszczenie środowiska i postępujące zmiany klimatyczne to główne zagrożenia, z jakimi zmagają się teraz gatunki zwierząt na całym świecie. Działania jakie ludzkość podejmie w nadchodzących dwóch dekadach może mieć istotne znaczenie dla przetrwania milionów gatunków.

Niestety niewiele wskazuje na to, aby sytuacja miała się poprawić. Masowe wymieranie drastycznie przyspiesza. Wymieranie jednych gatunków wpływa na przetrwanie innych. Dotyczy to nie tylko zwierząt, ale także ludzkości. Jeśli wymierające gatunki nie zostaną uratowane, nas też może czekać zagłada.

 

Naukowcy proponują, aby w pierwszej kolejności zakazać handlu dzikimi gatunkami. Ich zdaniem, koronawirus, który wyewoluował u nietoperzy i przeskoczył na ludzi, jest przykładem tego, jak handel dzikimi zwierzętami może zagrać ludziom. Konieczne jest także zwiększenie ochrony gatunków wymierających i środowiska.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Tak to Drako powinno brzmieć.

Tak to Drako powinno brzmieć... Masz rację... Niestety jest inaczej... I powiem Ci dlaczego jest inaczej... Jest inaczej dlatego, że biblijny Bóg to Bóg miłujący śmierć i zniszczenie, a dowodami na to sypie hurtowo samo Pismo (tak zwane) "Święte".

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Maryjan_66

Eeeee drako.. to raczej nie

Eeeee drako.. to raczej nie pomoże. To demony, istoty duchowe, troche koślawe w naszych oczach powiedzmy.. Anihilacja samych ciał na niewiele się zda. Demon znajdzie sobie zaraz inne. Trza...kuwa.. właśnie - niech każdy sam tu pomyśli.. Na pewno wroga cza poznać wpierw, gdzie jest, co jego orężem, co słabością Wink

Portret użytkownika Maryjan_66

Ano - to kodowanie przez

Ano - to kodowanie przez wywołanie traumy. Łatwo się otwiera wtedy nieświadomą jeszcze istotę na różne demony. Można człowieka głęboko kodować przez traumę lub..orgazm. Tym drugim naukowo zajmował się Wilchelm Reich - ale jego cały dorobek naukowy przejęło CIA..

Portret użytkownika Cizia z Alabamy

Ludzie sa za głupi aby

Ludzie sa za głupi aby zrozumieć problem. Widzą tylko swoje rutynowe życie marne.... świat bez natury jest niczym. Wolę aby przetrwało tysiące gatunków niż przybyło kolejnych kilka milionów niepotrzebnych ludzi. Mam 30 lat iii bachora mieć nie zamierzam^^ niech planeta odetchnie z ulgą

Portret użytkownika MiamiVibe

Niestety, ale muszę się z

Niestety, ale muszę się z Tobą zgodzić. Człowiek to bestia, nie wszyscy, ale jednak. A tłum bestii, to zagłada, zarówno dla Natury, jak i dla samych bestii Sad Też mam 30 lat i nie chcę mieć dzieci, bo nie chcę niewinnej istoty skazywać na taki świat.

Skomentuj