SpaceX zdołał wystrzelić astronautów NASA na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

Rakieta Falcon 9, zbudowana przez SpaceX, wystartowała wczoraj wieczorem czasu polskiego. Na jej szczycie znajdowała się kapsuła Crew Dragon, w której znaleźli się dwaj astronauci z NASA. Sobotni start zapoczątkował nową erę komercyjnych podróży kosmicznych, a NASA po raz pierwszy od prawie dekady uzyskała zdolność do wystrzeliwania astronautów z terytorium Stanów Zjednoczonych, a nie z Kazachstanu.

Dag Hurley i Bob Benken z NASA wystartowali znajdując się na pokładzie statku kosmicznego Crew Dragon, będącego załogową wersją transportowej kapsuły Dragon. Załoga została wyniesiona na orbitę na rakiecie Falcon 9, która wystartowała z tego samego lądowiska, z którego 50 lat temu startowali astronauci programu Apollo wybierający się na Księżyc. Lot miał się odbyć już 3 dni temu, ale został przełożony z powodu sztormowej pogody na Florydzie.

 

Według szacunków NASA, w samych Stanach Zjednoczonych ponad 3 miliony widzów oglądało pierwszy prywatny start załogowy w transmisji internetowej. Pomimo faktu, że NASA nalegała, aby publiczność pozostała w domu, widzowie na kilka godzin przed startem gromadzili się też tłumnie wzdłuż plaż i dróg. Po udanym wystrzeleniu załogi, głos zabrał prezydent Donald Trump, który zapowiedział nową erę w astronautyce, w tym powrót na Księżyc, który ma się stać bazą startową na Marsa.

 

Zgodnie z planem astronauci zadokują dzisiaj kapsułę do Międzynarodową Stacji Kosmicznej, gdzie pozostaną przez okres do czterech miesięcy, po czym wrócą na Ziemię. Lot wykonany przez SpaceX zakończył dziewięcioletnią przerwę NASA w wynoszeniu astronautów, najdłuższą w całej swojej historii. Od czasu wycofania promów kosmicznych w 2011 r. NASA korzystała z rosyjskiego statku kosmicznego wystrzeliwanego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Gdyby nie te usługi, NASA nie byłaby w stanie uzupełniać obsady załogi ISS.

 

W związku ze zmianą koncepcji względem roli agencji kosmicznej, ustalono, że transport astronautów z amerykańskiej ziemi zostanie przywrócony, ale w formie współpracy biznesowej z prywatnymi operatorami lotów kosmicznych. NASA dysponuje budżetem, o który rywalizują prywatne firmy z branży astronautycznej. W kolejnych latach agencja zleciła opracowanie i budowę swojego statku kosmicznego nowej generacji firmom SpaceX i Boeing, podpisując z nimi umowy o wartości 7 mld USD w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego mającego na celu zmniejszenie kosztów i stymulowanie innowacji. Można powiedzieć, że plan się powiódł.

 

Na dodatek rakieta Falcon 9 użyta do wyniesienia astronautów, zdołała powrócić na Ziemię i precyzyjnie wylądowała na platformie znajdującej się na oceanie. Dzięki temu koszty wystrzelenia w kosmos kolejnych ludzi i ładunków, są bardzo obniżone w porównaniu do standardowego podejścia jednorazowych rakiet spadających po użyciu na Ziemię.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Qki

Czas sie pozegnac z tym

Czas sie pozegnac z tym miejscem juz na dobre. Portal redagowany przez debili, publukujacy artykuly na zasadzie kopiuj wklej, publikujacy wpisy swoich platnych debili nie wnoszace nic do dyskusji. Za to wpisy merytoryczne obnazajace te sytuacje nie sa publikowane lub badz sa publikowane wybiurzczo.

Portret użytkownika Ktoś coś

A za co ćwoku ktoś ma cię

A za co ćwoku ktoś ma cię przepraszać lub publikować to gówno? Obejrzyj sam i zobacz co dalej się dzieje a nie na YT ktoś wstawił fragment i napisał że to mysz Biggrin Biggrin a ty jak ten baran powielasz... Tak to już z wami jest. Ktoś coś pierdnie i wy za nim a nawet nie sprawdzicie co to i tak tworzycie religię Biggrin xd 

Portret użytkownika Ewa78

Loty w kosmos to fikcja dla

Loty w kosmos to fikcja dla idiotów. Ziemia jest płaską powierzchnią i nigdzie nie leci. Najlepsi są ci, co tak krzyczą i bronią lotów w kosmos jak niepodległości, bo wierzą w rzeczy co nie istneją. To jest ich bożek wiara w kosmos, galaktyki i inne bzdety czarnych dziur. Dziurę to mają niektórzy w głowie, zamaist mózgu. Pralka NASA wyprała ich do resztek z rzeczy oczywistych. 

Portret użytkownika hehhhh

oczywiscie miernoty z forum

oczywiscie miernoty z forum plaskoziemcow sie zebraly zeby uswiadamiac " ciemnych ludzi " XD 

sciema, grafika.... a ruskie tez sciemniaja czy wysylali rzeczywiscie kosmonautow?XD bo neiwiem czy jestescie trollami czy po prostu debilami

Portret użytkownika IamRobson

Mnie najbardziej zastanawia

Mnie najbardziej zastanawia ten moment i od razu zaznaczam, że nie jestem wyznawcą płaskiej ziemi. Dlaczego słońce jest widoczne w całości? przecież powinno już być w połowie schowane za horyzontem. Dlaczego ułamek sekundy po tym screenie, urywają scene i pokazują jakiegoś tweeta zamiast pokazać piękny zachód słońca... chociaż jak widać na zdjęciu te słońce wcale nie chce zachodzić... o co tu chodzi? ktoś potrafi racjonalnie wyjaśnić??

Portret użytkownika Ktoś coś

Już tłumaczę. Skoro aż tak

Już tłumaczę. Skoro aż tak źle z pojmowaniem. Postaw reflektor o mocnym źródle światła kwadratowy. Odejdź od niego na 100m i będziesz widział go okrągłego. Mocne źródło światła szesciowo zaslonione też będzie wydawać się okrągłe. Dziękuję jak nie wierzysz zrób eksperyment

Portret użytkownika Dzik

Hejka kuloziemncy. Ziemia

Hejka kuloziemncy. Ziemia jest płaska co potwierdził pierwszy i ostatni Polak, który był w kosmosie Mirosław Hermaszewski w tym wywiadzie:
Spotkanie z genrałem Mirosławem Hermaszewskim. Minuta 21:10
https://www.youtube.com/watch?v=5zJBsg4Uc3k

A teraz pytania dlaczego jak widać równoczesnie kolegę na dole w rogu smoczej kapsuły to zachowuje się jakby była grawitacja i  ile znajdziecie baloników (kropelek) z powietrzem spadających "na dół" w tych ujeciach i oczym one swiadczą?

SpaceX Crew Dragon capsule prepares to dock at International Space Station – watch live

https://www.youtube.com/watch?v=WUNMCucg2BU

Ja naliczyłem trzy jak odkręcał ten wiatraczek Smile

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Strony

Skomentuj