Naukowcy stworzyli tranzystor jednoatomowy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy stworzyli tranzystor jednoatomowy. Takie urządzenia umożliwi stworzenie nowej generacji komputerów o niespotykanej dotąd mocy obliczeniowej i wielkości pamięci.

 

Możliwości jednoatomowego tranzystora zostały opisane przez naukowców z National Institute of Standards and Technology (NIST) w USA, których prace zostały opublikowane w czasopiśmie Advanced Functional Materials. Specjalistom udało się stworzyć urządzenia wielkości jednego atomu, a następnie wyprodukować serię jednoelektronowych tranzystorów z atomową kontrolą skali geometrii urządzenia.

 

W swoich badaniach naukowcy wykazali, że potrafią precyzyjnie kontrolować prędkość, z jaką poszczególne elektrony przepływają przez fizyczną szczelinę lub barierę elektryczną w tranzystorze - nawet jeśli fizyka klasyczna zabrania tego elektronom - ponieważ brakuje im energii. To ściśle kwantowe zjawisko, znane jako tunelowanie kwantowe, staje się możliwe tylko wtedy, gdy przerwy są bardzo małe - na przykład w takich miniaturowych tranzystorach.

 

Kontrola prędkości elektronów jest kluczową właściwością atomowych tranzystorów, ponieważ wpływa na ich zdolność do tworzenia splątania kwantowego. Do produkcji tranzystorów monatomowych, naukowcy zastosowali technikę, w której chip krzemowy jest pokryty warstwą atomów wodoru, które łatwo wiążą się z krzemem. Za pomocą cienkiej końcówki skaningowego mikroskopu tunelowego badacze usunęli atomy wodoru w wybranych miejscach. Pozostały wodór działał jako bariera.

 

Ponieważ tunelowanie kwantowe ma fundamentalne znaczenie dla każdego urządzenia kwantowego, w tym budowy kubitów, zdolność kontrolowania przepływu jednego elektronu na raz jest znaczącym osiągnięciem. Nowa metoda warstwowania zapewnia bardziej stabilne i dokładne urządzenia w skali atomowej.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Mnie co innego zastanawia ..

Mnie co innego zastanawia .. Bo trzeba sobie zadać pytanie czy to co jest nam prezentowane to faktycznie obecny poziom technologiczny wyznaczajacy nowe kierunki rozwoju , czy też są to zaledwie "okruszki z pańskiego stołu" , które ktoś ujawnia by podsycać płomyczek nadziei "świetlanej przyszłości" ? Innymi słowy jaka jest proporcja między oficjalnym stanem naukowej wiedzy a tym czego nam nie pokazują ,bo dostępnych jest tak wiele przeróżnych informacji sugerujących istnienie "dwóch światów" - jeden dla nas a drugi dla wybranych ,że niczego nie można już być pewnym a już napewno nie tego ,że nikt niczego nie ukrywa. TPK (tajny program kosmiczny) ,Ukryta wiedza ,Zakazana archeologia ,Utajnione wynalazki itp. Śmiem twierdzić ,że prawda jest wciąż ukrywana i pilnie strzeżona i możni tego świata nie mają zamiaru się nią dzielić dlatego wciąż można odkrywać "koło" na nowo mimo iż już od dawna ktoś je ma ! 

 

Portret użytkownika Ractaros96

Tworzenie tak gęsto

Tworzenie tak gęsto upakowanych procesorów tworzy dodatkowe problemy. Ja się zastanawiam co nastąpi pierwsze - komputery kwantowe pokonają mocą obliczeniową tradycyjne, czy osiągniemy tą jednoatomową granicę dla ciągłej miniaturyzacji i upychania tranzystorów. Dzisiaj i tak jesteśmy dość daleko, bo firmom coraz trudniej przychodzi wdrażanie linii produkcyjnych dla takich podzespołów.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Nie ekologicznie

Jak zwykle - wynalazek

Jak zwykle - wynalazek najpierw przez wiele lat będzie służył wojsku do zabijania ludzi. Kiedy się zestarzeje, przekażą to do użytku cywilnego, jak to miało miejsce w przypadku np. lasera, czy GPS.

Portret użytkownika Janusz55

Co zawiodło ostatnio w moim

Co zawiodło ostatnio w moim samochodzie? 

Dioda LED, miała świecić 20000 godzin i nagle jedną z 4 padła. Teraz jedno światło LED dzienne mam nie z 4 diodami a z 3.

Na szczęście dało się diodę zmostkować kabelkiem o znacznej grubości. A ten tranzystor da się zmostkować i czy będzie działał 20 tys godzin czy krócej?

Portret użytkownika Ractaros96

Ciekawy jestem kiedy ludzie

Ciekawy jestem kiedy ludzie załapią, że żarówki LED z możliwością wkręcenia w miejsce tradycyjnych to totalne oszustwo. Te żarówki się najczęściej psują nie od strony diod a prostowników w których pokusiłbym się o stwierdzenie, że mogą być celowo postarzane. Poza tym temperatura jaką wytwarzają szkodzi samym diodom. Przy swoim biurku mam zamiast normalnej lampki dwie taśmy LED (każda ma jakieś 50 diod). Podłączone są do zewnętrznego zasilacza na boku biurka i temperatura im nie przeszkadza, a w razie problemów można wymienić tylko sam zasilacz. Ciekawy jestem ile te diody wytrzymają. Moim zdaniem takie taśmy są nalepszym oświetleniem na tą chwilę, a ze względu na dużą liczbę diod, nawet jak jakieś się przepalą to niewiele zmieni.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika inzynier magister

To nowa sztuczna inteligencja

To nowa sztuczna inteligencja pojawi się szybciej niż myślano w filmach sci-fi ! Gates i soros zacierają rączki !  Kiedyś jużb yła na Ziemi chyba w starożytności i znowu się pojawi ! "Bestia, którą widziałeś, była i nie ma jej,
ma wyjść z Czeluści, i zdąża na zagładę.
A zdumieją się mieszkańcy ziemi,
ci, których imię nie jest zapisane w księdze życia
od założenia świata -
spoglądając na Bestię,
iż była i nie ma jej, a ma przybyć" Apokalipsa św. Jana 17:8

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj