Donald Trump planuje wydobywanie zasobów z Księżyca

Kategorie: 

Źródło: unsplash.com, NASA

W ubiegłym miesiącu administracja Trumpa podpisała zarządzenie, które ustanawia oficjalną politykę dotyczącą wydobycia zasobów w kosmosie. Dokument mówi o tym, że przestrzeń kosmiczna powinna służyć przedsięwzięciom komercyjnym. USA planuje stworzyć umowy międzynarodowe, aby zachęcić inne firmy do wydobywania złóż.

Jak donosi Reuters, projekt ten nosi nazwę Artemis Accords. Projekt nie został jeszcze oficjalnie udostępniony sojusznikom USA i nie jest jasne, kogo administracja planuje włączyć do umowy. Prawdopodobnie będą to kraje takie jak: Kanada, Japonia oraz państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Na liście mogą znaleźć się również Zjednoczone Emiraty Arabskie. Państwa, które mogą najprawdopodobniej zostaną wykluczone z programu to Rosja oraz Chiny, które prowadzą obecnie rozległy program eksploracji Księżyca.

Zasadnicze kwestie dotyczą opłacalności wydobywania surowców w kosmosie. Proceder wykorzystywania lokalnych surowców jest opłacalny w przypadku budowania baz księżycowych. Wydobywanie wody i krzemu z powierzchni Księżyca z pewnością może być tańsze niż wysyłanie tych zasobów z Ziemi. Ponadto, rzadkie materiały, takie jak hel-3 (stosowany w reaktorach jądrowych), mogą zostać wydobywane na Księżycu i wysyłane na naszą planetę.

Pakt, a w szczególności warunki komercyjnego wykorzystania ciał niebieskich, będą musiały zostać ustalone w zgodności z traktatem o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. Pakt ten stanowi, że  przestrzeń kosmiczna, w tym księżyc i inne ciała niebieskie, nie podlegają przywłaszczeniu narodowemu, poprzez wykorzystanie lub zajęcie, lub w jakikolwiek inny sposób.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Rządzący cierpią na jakąś

Rządzący cierpią na jakąś zbiorową schizofrenię. Zamknęli gospodarki z powodu urojonej pandemii, przez co cofniemy się w rozwoju, ale pieprzą bajki o podoboju kosmosu. Chcą jednocześnie dokręcać śrubę i ratować gospodarkę. Chcą rządzić potężnymi krajami, ale doprowadzają je do ruiny. Psychiatryk to dla nich najlepsza opcja...

Skomentuj