Pierwsza sieć 5G wystartuje w Polsce już 11 maja!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niedawno informowano, że Urząd Komunikacji Elektronicznej - UKE - odwołał aukcję na częstotliwości, które miały być wykorzystywane do świadczenia usług telekomunikacyjnych w ramach tzw. sieci 5G mimo to okazuje się, że i tak pierwsza sieć 5G w Polsce powstanie i to już za kilka dni!

 

Siecią komórkową, która jako pierwsza pochwali się wdrożeniem 5G będzie Plus. Już 11 maja zostanie ona uruchomiona komercyjnie. Jest to swego rodzaju zaskoczeniem, no spodziewano, się, że pierwszy z 5G będzie Play, który aktywnie testuje tą technologię. Tym razem Plus ubiegł konkurenta. 

 

Wdrożenie 5G przez polski telekom Plus GSM jest możliwe tylko dlatego, że sieć ta dysponuje częstotliwościami w zakresie 2600 MHz, które dotychczas były stosowane wyłącznie do transmisji 4G LTE. Plus uruchomi komercyjnie sieć 5G w siedmiu polskich miastach. Chodzi o Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawę i Wrocław. Według informacji prasowych, 5G będzie dostępne dla każdego abonenta Plusa i Cyfrowego Polsatu dysponującego kompatybilnym smartfonem lub routerem.

 

Jeśli Play rzutem na taśmę nie wdroży w ten weekend  chociaż części swojej sieci, to Plus będzie mógł się poszczycić posiadaniem pierwszej komercyjnej siecią 5G w Polsce. Według założeń w ciągu kilku miesięcy, ma ona objąć zasięgiem 3 mln klientów. Plus szacuje, że w ramach pierwszego etapu wdrażania 5G, zasięgiem 100 stacji bazowych objętych zostanie 900 tysięcy mieszkańców wspomnianych miast. Wykorzystywane są urządzenia nadawcze Ericssona. 

 

Wykorzystanie częstotliwości 2600 MHz powoduje, że zasięg usługi będzie całkiem znośny, a przepływności maksymalne mogą osiągnąć wartość do 600 Mbps. W nowej sieci ma też być lepsza stabilność, opóźnienie oraz mniej przeciążeń gdy z internetu korzysta jednocześnie wiele osób. 

 

Nad budową sieci telekomunikacyjnej 5G pracują wszyscy operatorzy w Polsce. Jednak bez częstotliwości nie ma mowy o stworzeniu szybkiej sieci mobilnej. W Polsce 5G ma operować w zakresie 3400 - 3800 MHz, ale odwołano aukcję tych częstotliwości, co oddala w czasie moment implementacji 5G przez pozostałe telekomy.

 

Technologia 5G spotkała się z dużym oporem społecznym. Powszechne są wierzenia o jej szkodliwości. Wdrożenie tego standardu telekomunikacyjnego bywa łączone z kontrolą umysłów, rzekomymi problemami onkologicznymi a nawet z epidemią koronawirusa. 

 

Narastająca psychoza strachu ludzi nie rozumiejących nowoczesnych technologii, doprowadziła do tego, że w kilku krajach świata zaczęto podpalać stacje bazowe telefonii komórkowej. Miejmy nadzieje, że przyszłość infrastruktury 5G Plusa rysuje się w lepszych barwach.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika izi

A ja sobie poczytałam

A ja sobie poczytałam dłuuuugie sprawozdanie polskich naukowców nt. wpływu 5G na ludzki organizm i gdzieś tam między wierszami wyczytałam, analizując tekst moim lekarskim umysłem, jakie negatywne skutki może to przynieść. M.in. podniesienie temperatury jąder o 0,5 stopnia C. Admin z IQ dżdżownicy obśmieje te dane, ktoś myślący wyciagnie wniosek, że tak nikły wzrost temperatury spowoduje u mężczyzn bezpłodność. I to jest jeden z zamierzonych skutków 5G. Admin, podpowiem, boś mało kumaty: depopulacja.

Portret użytkownika emel

Beamforming był używany przed

Beamforming był używany przed niektórych operatorów w nowszych wersjach LTE (chyba od rel. 12). Nie jest to technologia wyłączna dla sieci 5g. Zaletą tego rozwiązania jest fakt zwiększenia zasięgu danego masztu antenowego. Nie ma potrzeby koncentrować wiązki na punkcie, który bez beamfromingu ma dobrą jakość sygnału. Poza tym, to wciąż nie są mikrofale.

Portret użytkownika emel

Nie ma co udowadniać i pisac

Nie ma co udowadniać i pisac o teoriach spiskowych. Niech ten, co obwinia 5g o całe zło tego świata sprzeda mikrofalówkę i podgrzewa jedzenie po prostu wyjmując je z lodówki i zostawiając na chwilę na stole, aby wszechobecne promieniowanie 5g je podgrzało. Zaoszczędzi na prądzie lub gazie w ten sposób. A z rur będzie gorąca leciała, gdy w promieniu kilku kilometrów będzie maszt z anteną 5g.

Portret użytkownika euklides

Jaja jak berety. Ktoś usuwa

Jaja jak berety. Ktoś usuwa moje komentarze...

Więc powtórzę to pajacu. To jest dokładnie ta sama częstotliwość co w mikrofalówce. Trzeba być idiotą by godzić się na sąsiedztwo niesłoniętej mikrofalówki wielkiej mocy. Te kuchenne mają mniejszą moc niż nadajniki 5G, a i tak posiadają siateczkę, która zapobiega wydostawaniu się promieniowania na zewnątrz . Natężenie pola drastycznie spada wraz z odległoscią, ale w pobliżu masztu może być "gorąco".

Dodatkowo uważam, że trzeba być niezdolnym do zbudowania cywilizacji prymitywem by nie rozumieć, że jeśli ktoś nie życzy sobie bycia poddanym eskpozycji promieniowania mikrofalowego to trzeba to uszanować. To, że promieniowania nie widać nie znaczy, że nie przeszywa ono ciała niczym nóż zwyrodnialca. Dlatego opamiętaj się zwyrodnialcu i przestań kasować komentarze....

Portret użytkownika konservaTor

Odkryto, że przy

Odkryto, że przy częstotliwości 60 GHz, możliwe jest trwałe wykorzystanie określonego rodzaju ogniwa o określonej wilgotności bez zakłóceń i bez możliwości przechwycenia sygnału. Trudne ? Wyobraź sobie, tak zestrojoną sieć 5G – 60GHz, aby ta, wykorzystywała ludzkie ciało (i krążącą w nim wodę i powietrze), zwane ogniwami o określonej wilgotności, do transmisji danych na określonym obszarze.

Izraelskie badanie częstotliwości wykorzystywanych w sieciach 5G przeprowadzone przez dr. Jurija D. Feldmana, wykazało, że powodują one dziwne zachowanie gruczołów potowych.

Otóż, wykazano, że gruczoły potowe, wystawione na działanie fal milimetrowych, działają jak seria bardzo małych anten w kształcie helisy.

 

Portret użytkownika qantex2

Ludzie nie powtarzajcie

Ludzie nie powtarzajcie głupot!! 5G nie chodzi na częstotliwości 60 GHz tylko na max 6 GHz. Na tej częstotliwości chodzi nowej generacji Wi-Fi, i jakoś nikogo nie zabiło do tej pory. Ludzie zastanówcie się najpierw a nie powtarzacie głupoty psełdofachowców.

Strony

Skomentuj