Globalne ocieplenie może doprowadzić do wyniszczenia ziemskich ekosystemów już w ciągu najbliższych 10 lat

Kategorie: 

Źródło: unsplash.com

Globalne ocieplenie może spowodować kolosalną utratę różnorodności biologicznej na całym świecie, jeśli emisje gazów cieplarnianych nie zostaną ograniczone. Nowe badania pokazują, że niektóre ekosystemy mogą przestać istnieć już w 2030 r.

W ostatnich latach globalne temperatury osiągają wartości najwyższe w historii. Naukowcy przewidują, że przy obecnym poziomie emisji dwutlenku węgla wytwarzanym przez człowieka Ziemia jest na dobrej drodze, aby do 2100 r. globalna temperatura wzrosła o cztery stopnie Celsjusza.

Badacze z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Południowej Afryki przeanalizowali dane klimatyczne z ostatnich 150 lat i porównali je z obszarami występowania ponad 30 tys. gatunków ptaków, ssaków, gadów i ryb. Następnie podzielili kulę ziemską na segmenty o powierzchni 100 kilometrów kwadratowych i na tej podstawie stworzyli modele klimatyczne zakładające wpływ temperatur na przyrodę na danym obszarze.

Wnioski pokazały, że zakładana emisja może doprowadzić do wymierania aż 73% gatunków zwierząt. Alex Pigot, z Centrum Różnorodności Biologicznej i Środowiska Uniwersytetu College w Londynie, powiedział, że populacje zwierząt mogą skurczyć się po przekroczeniu „horyzontu temperaturowego” – stanu wysokiej temperatury, która może być niebezpieczna dla życia.

Modele zmieniają się dramatycznie w zależności od każdej ścieżki emisji. Na przykład, zakładając ocieplenie o 4 °C, ucierpiałoby 15% ziemskich ekosystemów.  Przy ociepleniu o 2 °C, liczba ta spada do 2%.

Badacze uważają, że pierwsze poważne skutki ocieplenia rozpoczną się już w 2030 r. w oceanach tropikalnych. Obecnie Wielka Rafa Koralowa doświadcza wybielania ze względu na wysokie temperatury. Naukowcy twierdzą, że podobne zjawiska zaczną pojawiać się na innych szerokościach geograficznych do 2050 roku.

Od czasu rewolucji przemysłowej Ziemia ogrzała się już o ponad 1 °C, a emisje gazów cieplarnianych osiągają coraz wyższe wartości. Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że ludzkość musi ograniczyć emisję o 7,6% rocznie do 2030 r., aby wstrzymać ocieplanie klimatu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Ghoster

Admin, przecież Ty negujesz

Admin, przecież Ty negujesz wszelkie przejawy wiary w GO. Zdecyduj się, czy zatwierdzać tego typu wiadomości, czy nie. Co do reszty... sorry, ale gówno wiecie o tym, co się dzieje na świecie i w jakiej sytuacji jesteśmy. Do ostatniego dnia nie będziecie zauważać, że jest źle. Myślenie życzeniowe jest standardem dla nieogarów i wiecznych, niedorosłych optymistów, więc... Do zobaczenia w 2030.

Portret użytkownika Pogięty

Bywają w historii świata

Bywają w historii świata ocieplenia i zlodowacenia. Nie dziwi nic. Nie ma się czym przejmować. Jak mawiał Szwejk "jeszcze nigdy tak nie było żeby jakoś nie było". A w  Zmiennikach genialnego Barei adwokat tak pocieszał skazanego na więzienie oskarżonego - " nie jest źle, ja jestem zadowolony" /cyt. z pamięci/.

Tak więc niech nadejdzie nieuniknione. Mój plecaczek już gotowy.

Portret użytkownika ARTUR

Ekosystemy się dostosują ,

Ekosystemy się dostosują , powstaną może nowe gatunki fauny i flory lecz nie dostosują się do utylizacji odpadów przemysłowych w oceanach , Afryce i w każdym miejscu na Ziemi gdzie tylko można coś upchnąć ,wylać , zakopać . Koncerny przemysłowe i firmy utylizacyjne wspierane przez rządy nie inwestują w przeróbkę odpadów czy też spalarnie plazmowe bo skażenie środowiska sprzyja chorobom a tym samym koncernom farmaceutycznym . Zazwyczaj złodziej krzyczy : łapać złodzieja .

Portret użytkownika osa

Jesteś optymistą.

Jesteś optymistą.

Niestety, ale dostosowanie się ekosystemów w tym przypadku oznacza zagładę dla wielu gatunków. Koniec końców ekosystem jako taki może się składać z samych sinic... Więc przetrwa...

Oba te czynniki są poważnym zagrożeniem...

Portret użytkownika matii

Globalne ocieplenie może

Globalne ocieplenie może spowodować w niektórych regionach ziemi małe epoki lodowcowe. Wystarczy, że zmienią się prądy oceaniczne w wyniku podwyższenia temperatur wody, np. taki Golfstorm. Gdy wygaśnie, to mamy lód w połowie Europy w tym w Polsce. Ot taki paradoks. 

Portret użytkownika ArturK

Pewnie, symulacje i prognozy

Pewnie, symulacje i prognozy Klubu Rzymskiego przewidywały koniec zasobów i ludzkości średnio co 10 lat od lat sedemdziesiątych. Kolejne stopienie się wszelkich lodowców do 2010, śmierć setek milionów na koronawirusa itd, itd. A kto robi te symulacje, ci sami co zawsze, całkowicie miedziane oblicza, chociaż zaplute od lat pogardą ludzi myślących.

Skomentuj