Misja marsjańskiego łazika Curiosity jest zagrożona

Kategorie: 

Źródło: NASA

Jak donosi Scientific American, program eksploracji Marsa przez NASA został poważnie zagrożony przez cięcia budżetowe rządu USA. Ograniczenie tego programu na wniosek prezydenta Donalda Trumpa na rok budżetowy 2021 może doprowadzić do odłączenia jedynego aktywnego łazika na Marsie od 2012 r.


Naukowa misja Curiosity, która kontynuuje badania naukowe na Górze Sharp w Kraterze Gail, zostanie ograniczona. W najgorszym scenariuszu można go wyłączyć pod koniec 2021 r. To jednak nie jedyna smutna wiadomość. Już w tym roku kalendarzowym orbiter Mars Odyssey, funkcjonalny przekaźnik komunikacyjny, który działa na orbicie Marsa od 2001 roku, przestanie działać. Ponadto budżet na rok 2021 ograniczy prace naukowe Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) o 20%.

„Na Marsie wciąż jest dużo pracy. To dynamiczna planeta, której powierzchnia i atmosfera zmieniają się w wielu skalach: od godzin do dziesięcioleci. Jeśli Stany Zjednoczone wycofają się z tamtejszej działalności, nie będziemy wiedzieć, co straciliśmy przez bardzo długi czas ”- powiedział Richard Zurek, główny inspektor Mars w NASA Jet Propulsion Laboratory.


Zmniejszony budżet wpłynie również na statek kosmiczny Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN), ograniczając aktywność naukową tej misji do minimum. Będąc na orbicie Marsa od 2014 roku, MAVEN pozwala badaczom śledzić ciągłe pogarszanie się atmosfery planety. To właśnie ten proces, przekształcił Mars miliardy lat temu z ciepłego, wilgotnego świata w jego obecny zimny i suchy stan. Jest to kolejne niespodziewane żniwo niewątpliwego kataklizmu jakim jest rok 2020.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że kolejna misja NASA na Marsie - łazik Perseverance - jest teraz przygotowywana do startu w lipcu lub sierpniu. Łazik ma być filarem ambitnego międzynarodowego planu przewiezienia próbek materiału marsjańskiego z powrotem na Ziemię. Łazik jest przeznaczony do lądowania w 2021 roku, w kraterze Jezero. Miejscu, w którym starożytne środowisko jest uważane za sprzyjające dla życia bakteryjnego. Tam, robot zbierze i przechowa pobrane próbki, które będą czekały na odebranie przez przyszłą misję marsjańską. Proces budowy i uruchomienia Perseverance ma szacunkową cenę około 2,4 miliarda dolarów.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

"Łazik jest przeznaczony do

"Łazik jest przeznaczony do lądowania w 2021 roku, w kraterze Jezero. Miejscu, w którym starożytne środowisko jest uważane za sprzyjające dla życia bakteryjnego. Tam, robot zbierze i przechowa pobrane próbki, które będą czekały na odebranie przez przyszłą misję marsjańską". - i po co to "epatowanie etapowaniem": próbki pobiera jedna misja a kolejna je odnajduje i wysyła na Ziemię? Nie mogłaby tego zrobić ta druga - po wylądowaniu pobrać, zakręcić fiolki - i wysłać?!!

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Skomentuj