Google stworzyło algorytm, który pozwala na samodzielną ewolucję sztucznej inteligencji

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z korporacji Google stworzyli specjalne oprogramowanie, które tworzy samoewoluujące się sztuczne inteligencje bez udziału człowieka. Program wykorzystuje koncepcje z ewolucji darwinowskiej, między innymi o przetrwaniu najsilniejszych. Podczas eksperymentu, algorytm odtworzył dekady badań nad sztuczną inteligencją w ciągu kilku dni.

 

 

Stworzenie sztucznej inteligencji wymaga dużego nakładu czasu. Przykładowo sieci neuronowe luźno naśladują strukturę mózgu i ucząc się na podstawie „danych treningowych” zmieniają siłę połączeń między sztucznymi neuronami. Mniejsze podukłady neuronów wykonują określone zadania, a naukowcy mogą miesiącami pracować nad ich połączeniem, aby ze sobą współpracowały.

 


W ostatnich latach proces ten udało się po części zautomatyzować. Jednak programy te wciąż polegają na łączeniu gotowych obwodów, zaprojektowanych przez człowieka. Oznacza to, że wydajność jest wciąż ograniczona między innymi przez ograniczoną wyobraźnię twórców. Istotną zmianę w tej kwestii wprowadza najnowszy algorytm korporacji Google pod nazwą AutoML-Zero. Program opracowany przez Quoc Le i jego zespół potrafi samodzielnie tworzyć sztuczne inteligencje, wykorzystując jedynie podstawowe pojęcia matematyczne.


AutoML-Zero odkrywa algorytmy, stosując coś w rodzaju ewolucji. Najpierw tworzy populację 100 algorytmów poprzez losowe połączenie operacji matematycznych, po czym testuje je na prostych zadaniach. Program za każdym razem porównuje ich wydajność do algorytmów zaprojektowanych przez człowieka. Kopie najlepszych poddawane są „mutacji” przez losowe zastępowanie, edytowanie lub usuwanie części kodu, aby stworzyć niewielkie odmiany najlepszych algorytmów. „Zmutowane” algorytmy ponownie dodawane są do populacji, natomiast oryginały są usuwane. Następnie AutoML-Zero powtarza ten cykl od nowa.

 


Program komputerowy tworzy tysiące takich populacji jednocześnie i testuje dziesiątki tysięcy algorytmów na sekundę. Potrafi również przyspieszyć wyszukiwanie między innymi poprzez okazjonalne wymiany algorytmów między populacjami i automatyczne usuwanie duplikatów. AutoML-Zero w obecnej postaci rozpoczyna swoją pracę od zera. Naukowcy będą go rozwijać w taki sposób, aby w swojej pracy uwzględniał również techniki odkryte przez człowieka. Jednak nowe oprogramowanie już teraz posiada ogromny potencjał, a Quoc Le, główny autor badania uważa, że nowa technologia może odkryć zupełnie nowe możliwości sztucznej inteligencji.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Zet

Panie admin ludzie zanim

Panie admin ludzie zanim wejdą na tą stronę włączają adblocka bo reklamy pryszczy są tak obleśne że nie da się tego oglądać.  Rozumiem że takie działanie jest opłacalne i rzeczywisty cel jest osiągnięty

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Artur

Nie patrzyłem na link ale z

Nie patrzyłem na link ale z jednym masz rację . Wiara to cyrk dla kasy ale Illuminati to jeszcze większe zakłamane ścierwo. Illuminacie!! Boli cię , że to nie wy macie władzę nad światem? Jesteś lepszy od od tych co zabierają energię. Tobie mamy ją oddać skończony debilu? Twój nick mówi sam o tym kim jesteś. Czyli śmieciem tego świata.

Portret użytkownika Maryjan_66

Jak zmieni się pojęcia to

Jak zmieni się pojęcia to nagle okaże się, że nauka stoi do góry nogami, jest antynauką.

Początki "sztucznej inteligencji" to idea zastępowania prostych operacji przez maszyny. Postanowiono najbardziej głupią robotę zautomatyzować. Nazwano to z czasem sztuczną "inteligencją", tymczasem prawidłowa nazwa powinna brzmieć - sztuczna GŁUPOTA, skoro głupią robotą się zajmowała. Jak by jej nie ulepszać, nadal pozostaje głupotą. Czy głupota może ewoluować, rozwijac się? Tak - mniej więcej jak komórki rakowe, im ich więcej i trudniejsze do oddzielenia od zdrowych komórek - tym szybciej cały organizm obumiera.

Ale - jak teraz powiedzieć milonom naukowców, że pracują nad sztuczną ..GŁUPOTĄ? To już tak fajnie nie brzmi.

Strony

Skomentuj