NASA chce zbudować ogromny radioteleskop w kraterze na Księżycu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Już dekady temu, naukowcy po raz pierwszy wpadli na pomysł zbudowania gigantycznego radioteleskopu na niewidocznej stronie Księżyca. Teraz agencja NASA postanowiła sfinansować wstępne prace nad projektem, aby ustalić, czy jego realizacja jest w ogóle możliwa.

 

Lunar Crater Radio Telescope (LCRT) to propozycja budowy pierwszego w historii księżycowego radioteleskopu, którą przedstawił Saptarshi Bandyopadhyay, technolog robotyki z Jet Propulsion Laboratory. Agencja NASA uwzględniła ten projekt w pierwszej fazie finansowania w ramach programu Innovative Advanced Concepts (NIAC), przeznaczając na jego rozwój 125 tysięcy dolarów.

 

Projekt Lunar Crater Radio Telescope jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Celem pierwszego etapu będzie ustalenie wykonalności koncepcji budowy radioteleskopu w księżycowym kraterze oraz wybranie odpowiedniej lokalizacji. Saptarshi Bandyopadhyay zaproponował, aby obserwatorium o średnicy 1 km powstało na niewidocznej stronie Księżyca w kraterze o średnicy od 3 do 5 km.

Źródło: Saptarshi Bandyopadhyay

Budowa tak ogromnej instalacji poza Ziemią wymagałaby oczywiście zastosowania robotów. Naukowiec z NASA zasugerował wykorzystanie robotów DuAxel, które są przystosowane do poruszania się po trudnym terenie. Transport maszyn i materiału byłby o wiele łatwiejszy, w przeciwieństwie do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną gotowego radioteleskopu, co przy obecnych możliwościach technologicznych jest praktycznie niemożliwe.

 

Jeśli okaże się, że projekt jest wykonalny, Lunar Crater Radio Telescope byłby największym radioteleskopem i zarazem najważniejszym dla astronomii. Księżyc doskonale chroniłby go przed wszelkimi zakłóceniami, z jakimi musiałby zmagać się na Ziemi. Dzięki temu, radioteleskop LCRT mógłby prowadzić obserwacje kosmosu na częstotliwości poniżej 30 MHz. Jednak wykonanie projektu będzie ogromnym wyzwaniem.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika emel

budzik wrote: Po co im

budzik wrote:
Po co im teleskop na księżycu, skoro mają przecież "Hubla"

Hubble działa w zakresia światła widzialnego, odrobinę podczerwieni i ultrafioletu. Ten proponowany to radioteleskop działający w zakresie 6 - 30 MHz. Inne zakresy częstotliwości, inne preznaczenie. Poza tym, Hubble jest dość stary i wkrótce przestanie działać (na szczęście powinien się wkrótce znaleść jego zamiennik).

 

Ponaddto zdolność rozdzielcza zależy od apertury (rozmiaru urządzenia) i od długości fali. Im dłuższe fale, tym jest potrzebny większy teleskop (przy zadanej zdolności rozdzielczej). Dlatego urządzenia optyczne są znacznie mniejsze od radioteleskopów. Np. radioteleskop w Piwnicach nieopodal Torunia ma ponad 30m średnicy, podczas gdy największy obecnie działający telesop optyczny ma chyba niecałe 10m średnicy.

Do tego trzeba mieć świadomość, że im krótsze fale na których są prowadzone obserwacje, tym większe wymagania do nierówności powierzchni odbijających, aby zbliżyć się to teoretycznej maksymalnej zdolności rozdzielczej. Porównaj lustro teleskopu Hubblea, a talerz radioteleskopu w Arecibo.

JaHu wrote:
Przy obecnej wiedzy i techniki można by zbudować teleskop na ziemi, nastepnie wynieść go na orbitę i zamontować jako całość na miejscu

Przeoczyłeś chyba fakt, że ten projekt (w bardzo wczesnej fazie) właśnie o tym mówi, aby zmontowac taki zestaw, tylko nie na orbicie Ziemii a na Księżycu. Oprócz wiedzi i techniki jeszcze istotną rolę odgrywają finanse.

Portret użytkownika YaHu

Przy obecnej wiedzy i

Przy obecnej wiedzy i techniki można by zbudować teleskop na ziemi, nastepnie wynieść go na orbitę i zamontować jako całość na miejscu.Jednakże cieżko by było to zrobić po kryjomu, bez ujawniania tajnych projektów.

Pomyślmy kiedyś samolot to bylo cudo dostępne tylko dla oficieli, teraz dostępny jest dla Kowalskiego lecącego na wczasy robić salta na basenie, jako standard. To czym mogą latać przedstwiciele tajnych rządów ?

Mając nieograniczone środki, superkomputery, armię naukowców, inżynierów i cały ten rozwój technologii od lat 40, czyli czas itd...

Portret użytkownika euklides

No niestety, zniszczyli

No niestety, zniszczyli technologię, która 50 lat temu umożliwiała im loty na księżyć i przywożenie próbek skał, które okazały się być drewnem. Kto wie, może radioteleskop też tam mieli tylko go zniszczyli, razem z danymi telemetrycznymi z lądowania. No, ale za to faktury muszą trzymać przynajmniej 5 lat, więc to będą najciekawsze dane kiedy budżet USA zacznie się sypać.

Portret użytkownika ARTUR

Myślę że to będzie dobry film

Myślę że to będzie dobry film , powstanie teleskop o własnościach lasera który będzie obsługiwał Bond kierując się pozazmysłowym odczytywaniem rozkazów NASA , na koniec okaże się że to nie był Bond ale sztuczna inteligencja w postaci robo- bonda która obracając Księżyc jego własnymi silnikami zagrozi atakiem laserowym na Ziemię .MI6 wyekspediuje się w kierunku Oriona , pomniejsi władcy na Marsa a w tym czasie prawdziwy Bond sprowadzi Obcych którzy zlikwidują zagrożenie , ustanowią go szefem NWO a z ludzi zrobią niewolników . Obecnie jesteśmy w trakcie wyborów między dżumą a cholerą , obyśmy wybrali mniejsze zło .

Skomentuj