Ogromne lawiny w Islandii stworzyły fale tsunami

Kategorie: 

Źródło: facebook.com

5 kwietnia 2020 r. ciężka zamieć ogarnęła Islandię, zwłaszcza południową i zachodnią część kraju. W związku z tym silna burza śnieżna spowodowała duże zaspy śnieżne na ulicach miejscowości, dróg i gór, dramatycznie zwiększając zagrożenie lawinowe.

 

 

W dniu 6 kwietnia 2020 r. odnotowano kilka dużych lawin wokół fiordu Sugandin (Sugandafjörður). Dwie z nich dotarły nawet do wody, powodując falę tsunami, która uderzyła w przeciwległy brzeg w Sudureyri (Suðureyri).

 

Na filmie widać moment, kiedy fala uderza w brzeg.

Według pierwszych oficjalnych doniesień nie doszło do poważnych szkód. Lawiny były jednak potężne i zstąpiły kilkaset metrów w morze.

 

Rzadko ludzie są świadkami takich zjawisk. Na drugim filmie widać dwie lawiny, które dotarły do wody.

Duże lawiny odnotowano również w Skutulsfjordur i Dirafjordur, ale nie sięgnęły one wody. Tymczasem ryzyko lawinowe pozostaje wysokie w północnych fiordach zachodnich. Niektóre gospodarstwa, a także małe miasto przemysłowe zostały ewakuowane.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj