Nowy naddźwiękowy samolot NASA może wystartować już w 2021 roku

Kategorie: 

Źródło: Lockheed Martin

Nowy supersoniczny samolot tworzony przez NASA zbliża się do dnia swojej premiery. X-59 QueSST ma stanowić pierwszy ultracichy samolot, który będzie w stanie przekraczać barierę dźwięku. Zgodnie z ostatnimi ogłoszeniami firma Lockheed Martin odpowiedzialna za jego produkcje, ma ją zakończyć przed upływem bieżącego roku.

 

W ciągu ostatnich miesięcy NASA chwaliła się postępami w budowie ich nowego projektu. Znaczne postępy zostały osiągnięte chociażby w kwestii skrzydeł samolotu, systemu kamer umożliwiającego pilotom obserwacje otoczenia oraz innych istotnych podzespołów. Jedyne co pozostaje to stworzyć pierwszy działający model pojazdu.


Źródło: NASA

Zgodnie z dostępnymi oświadczeniami, pierwszy lot X-59 QueSST ma mieć miejsce w 2021 roku. Trudno ocenić w jakim stopniu plany NASA zostaną opóźnione przez epidemię koronawirusa SARS COV-2. Jednak stan prac sugeruje, że pierwszy lot hipersonicznego samolotu faktycznie może odbyć się już w 2021 roku.

 

Przed specjalistami z Lockheed Martin pozostaje jednak wiele pracy. Zgodnie z oświadczeniem firmy, budowa samego samolotu to zaledwie 1 etap projektu. Całość drugiego etapu opiera się na dalszych testach, wyrobieniu certyfikatów bezpieczeństwa oraz dalszym badaniom nad komponentami samolotu. Dopiero wtedy można będzie przejść do trzeciej fazy, a więc faktycznego testu pojazdu w powietrzu.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Jaśko Korkowiec

Nie kumam. I co to ma do

Nie kumam. I co to ma do czego? Przecież są już samoloty latających z prędkością 3 i 6 machów, nawet stary Concorde z lat 80 tych latał sobie ponaddźwiękowo. A tu testy jakby nagle pierwszy raz w historii miałaby być ta granica przekroczona... 

____________________________________________________

"Rym cym cym z dupy dym"     F. Kiepski

Skomentuj