Zależnie od powierzchni, koronawirus jest w stanie przetrwać do 3 dni

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zgodnie z nowymi wynikami badań, czas przetrwania wirusa SARS-COV-2 na różnych powierzchniach, może diametralnie się różnić. Mowa tu o przedziale czasu od 4 godzin do aż  3 dni!

Badanie na ten temat zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym New England Journal of Medicine. Zgodnie z jego treścią, koronawirus który sparaliżował niemal cały świat był analizowany pod kątem jego obecności na różnych powierzchniach. Okazało się, że wirus był w stanie przetrwać od dwóch do trzech dni na plastiku i stali nierdzewnej, nieco ponad dzień na kartonie i jedynie cztery godziny na miedzianej płycie.

Badacze doszli do tego wniosku korzystając ze specjalnej maszyny, która symulowała kaszel i kichanie ludzi. Następnie analizowano drobinki wirusa unoszące się w powietrzu. Badacze odkryli, że wirus był wykrywalny w powietrzu przez 3 godziny po rozpoczęciu eksperymentu.

 

Społeczność naukowa nie przyjęła tych wyników ze szczególnym entuzjazmem, ze względu kontrowersje związane z nebulizatorem wykorzystanym w testach do symulowania kaszlu. Zauważono, że nie można traktować go jako idealnej reprezentacji dla ludzkich kaszlnięć i kichnięć. Poprzez działanie nebulizatora, wirus unosił się w powietrzu w formie aerozolu co wywołało lekkie wątpliwości. 

Mimo iż zarejestrowano już przypadki takiego zjawiska, to były one dość rzadkie. Warte wspomnienia są historie chińskich badaczy, którzy twierdzą, że nowy koronawirus, przybrał formę aerozolu w łazienkach pacjentów szpitala w Wuhan. Sugerowano, iż wydzielał się on ze stolców pacjentów.

 

Podczas epidemii wirusa SARS, przybranie formy aerozolu spowodowało chorobę u setek mieszkańców jednego z bloków w Hong Kongu. Dotychczasowe badania dowodzą, że wirus SARS COVID-2 zachowuje się w podobny sposób jednak nadal nie wyjaśniono dlaczego SARS zaraził jedynie 8000 osób i spowodował śmierć 800 osób, a nowy koronawirus przekroczył barierę 200 000 zakażeń i spowodował 8000 zgonów.

Biorąc pod uwagę zagrożenie wiążące się z całą epidemią, nowe odkrycia w kwestii tego wirusa to jedynie kwestia czasu. Pojawiają się już pogłoski o potencjalnych lekach i skutecznych testach szczepionek, jednak jak narazie celem na najbliższe miesiące będzie przede wszystkim redukcja liczby zakażeń.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Robaczkowa

Po przeczytaniu tego

Obiecuję sobie, że przestaję śledzić to co teraz dzieje się we Włoszech i we Francji, bo to wszystko powoduje u mnie smutek i przygnębienie. Nie chce mi się wierzyć, że w bogatych europejskich krajach mogą dziać się takie drastyczne rzeczy. Szkoda tych ludzi. I nic nie można na to poradzić. Jedyne co możemy zrobić to zdać sobie sprawę z wagi problemu. Poważnie podejść do wszelkiego zapobiegania chorobie. Nie dać się ogłupić tym wszystkim, którzy gadają głupoty przekonując innych o braku problemu i koronawirusowej kaczce dziennikarskiej. To nie są jakieś jaja. To nie jest zwykła nowa grypka. Tam teraz masowo umierają prawdziwi ludzie.

 

Apel Polskiego Stow. Niezależnych Lekarzy i Naukowców, psnlin.pl

Portret użytkownika oko

Zaczyna sie usuwanie

Zaczyna sie usuwanie nieprawomyslnych : "...Jak podają Wirtualne Media Biedronka i Carrefour wycofały ze sprzedaży "Zdrowie bez leków", czasopismo, w którym publikuje znany z pseudonaukowych poglądów pisarz i bloger Jerzy Zięba. Na wycofanie pisma naciskał portal cowzdrowiu. Wcześniej Zięba rekomendował leczenie COVID-19 m.in. witaminą C, przez zamknięto jego kanał na YouTube. Jednocześnie Allegro zablokowało oferty z książkami Zięby..."

Portret użytkownika Trup

Ja tego Ziębe trochę olewczo

Ja tego Ziębe trochę olewczo traktuje - niby tak wszyscy go chwalą itd. podaje te sposoby wszystkie na wszystko, a jak się ktoś online na livie o coś zapyta go, to ten często odpowiada że to już mówiłem tyle razy na wcześniejszych audycjach - odsyłam cię do mojej ksiązki "Ukryte terapie" tam to wszystko jest! Mimo że czasem odpowiedź na zadane pytanie trwała by dosłownie 2-3 sekundy w 3-5 słowach lub jednym zdaniu - ale nie robi tego, tylko robi wszystko żeby kupować jego książki. 

Poza tym sposoby na covid19 podawał - ale nigdzie nie jest sprecyzowane co jak i ile - perhydrol dożylnie - a ludzie to co wszyscy lekarzami są że mają wiedzieć całą resztę? Zgaduj zgadula kryształowa kula powie ci resztę. Czytam też jego mowę ciała - odczytuje z tego wszystkiego takie cwaniactwo i żeby mu zbytnio nie ufać. 

To jest od Zięby:

 

A to jest od Chińczyków i Hindusów z Koreańczykami. I jak to się ma do tego wszystkiego co pisał Zięba? 

Jak ja bym zjadł łyżkę węgla drzewnego tej spalenizny to by mi łeb urwało z bólu tak jestem wrażliwy na taką spaleniznę i bród. 

lek

Covid fake i gówno prawda - uwaga nie szczepić się i nie robić żadnych wymazów zwłaszcza przez nos. https://www.youtube.com/watch?v=5Tt-ObO94QQ&t=1s

Strony

Skomentuj