Odkryto pierwszy organizm nie będący grzybem i funkcjonujący bez tlenu

Kategorie: 

Źródło: Stephen Douglas Atkinson

Wydawałoby się, że każdy organizm wielokomórkowy potrzebuje do przetrwania tlenu. Jednak najnowsze odkrycie zaprzecza tej zasadzie. Naukowcy odkryli pierwsze „zwierzę”, która najwyraźniej nie posiada zdolności do oddychania tlenem.

 

Trifosforan adenozyny (ATP) jest paliwem, napędzającym procesy komórkowe i wykorzystują je wszystkie dotychczas znane nam rośliny i zwierzęta. ATP powstaje z udziałem tlenu w mitochondriach. Każde mitochondrium posiada swój genom, który jest całkowicie niezależny od głównego genomu w jądrze komórkowym.

 

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Tel Awiwu skupiały się na pasożytach łososia, Henneguya salminicola, które są spokrewnione z meduzami. Gdy zespół zsekwencjonował DNA, okazało się, że organizmy te w ogóle nie posiadają mitochondrialnego DNA. Naukowcy sądzili, że gdzieś najwyraźniej popełnili błąd, więc przeprowadzili kolejne badania, które tylko potwierdziły to odkrycie.

Źródło: Stephen Douglas Atkinson

Skoro pasożyty H. Salminicola nie posiadają enzymów, niezbędnych do wykorzystania tlenu do produkcji ATP, oznacza to, że organizmy te w ogóle nie potrzebują tlenu do życia. Dlatego naukowcy ogłosili odkrycie pierwszego „zwierzęcia”, które funkcjonuje bez tlenu. Przypuszcza się, że H. Salminicola, pasożytując na łososiach, mogą kraść energię od gospodarza.

 

Kolejne badania być może pozwolą wyjaśnić, czy omawiane organizmy faktycznie utraciły zdolność do oddychania tlenem i dlaczego tak się stało. Co ciekawe, wszystkie zidentyfikowane dotychczas organizmy, które są spokrewnione z H. Salminicola, muszą pobierać tlen.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj