Naukowcy zarejestrowali kolejne regularnie powtarzające się sygnały radiowe z kosmosu

Kategorie: 

Źródło: NASA

Charakterystyczną cechą szybkich rozbłysków radiowych (FRB) jest ich nieprzewidywalność. Te tajemnicze sygnały pochodzą z dalekiego kosmosu i nie wiemy, czym właściwie są, jak powstają i gdzie należy ich szukać. Jednak teraz, astronomowie po raz pierwszy namierzyli szybki błysk radiowy, który powtarza się w regularnym cyklu.

 

Zespół pracujący przy radioteleskopie CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) przyglądał się sygnałowi FRB 180916.J0158+65. Na przestrzeni 409 dni obserwacji zauważono, że błyski powstają w regularnie powtarzającym się 16-dniowym cyklu. Przez pierwsze 4 dni, tajemnicze źródło emituje serię rozbłysków co godzinę, a przez następne 12 dni sygnał zanika.

 

Naukowcy nie ukrywają zaskoczenia – mamy do czynienia z pierwszą regularnie powtarzającą się emisją szybkich błysków radiowych. Sygnały FRB zazwyczaj pojawiają się tylko raz, przez co nie jesteśmy w stanie namierzyć galaktyki, z której pochodzi emisja. Rozbłyski radiowe czasami powtarzają się, lecz zjawiska tego typu są bardzo nieprzewidywalne i choć można je przypisać do konkretnych galaktyk, wciąż nie wiadomo, co je emituje.

Naukowcy mają nadzieję, że 16-dniowy cykl sygnału FRB 180916.J0158+65 ułatwi badanie tych tajemniczych zjawisk i być może będziemy o krok bliżej ich wyjaśnienia. Zwłaszcza, że badacze zdołali przypisać sygnał FRB 180916.J0158+65 do konkretnej galaktyki. Okazuje się, że źródło tych rozbłysków radiowych znajduje się w galaktyce spiralnej oddalonej o 500 milionów lat świetlnych od Ziemi w regionie gwiazdotwórczym. Zdaniem naukowców, źródłem tych sygnałów FRB raczej nie jest supermasywna czarna dziura, ale może nim być czarna dziura o masie gwiazdowej.

 

Oczywiście na dzień dzisiejszy wciąż wiemy niewiele i możemy się jedynie domyślać nad naturą tych tajemniczych zjawisk. Jedyne, co nam teraz pozostaje, to kontynuować obserwacje sygnału FRB 180916.J0158+65 i wyciągać wnioski ze zmian, jakie mogą zajść w cyklu.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj