Gwałtowny wzrost ilości zwierząt w strefie wokół elektrowni atomowej Fukushima

Kategorie: 

Źródło: Uniwersytet Goergia

Od czasu katastrofy w Fukushima Daiichi minęło prawie 9 lat. Od tej pory brak ludzi na terenie dawnej elektrowni atomowej doprowadził do gwałtownego wzrostu populacji dzikich zwierząt. Naukowcy z Uniwersytetu Georgia oraz Uniwersytetu Fukushima opublikowali niedawno wyniki badania, które ujawniło, że w miejscu, w którym boi się bytować człowiek, doskonale radzą sobie ptaki, a także średniej i dużej wielkości ssaki.

11 marca 2011 roku gigantyczne tsunami spowodowane trzęsieniem ziemi o stopniu magnitudy równej 9 doprowadziło do jednej z najgorszych katastrof elektrowni atomowych, jakie znamy w historii ludzkości. Z powodu skażenia radioaktywnego ludność zamieszkująca okolice elektrowni została bezpowrotnie ewakuowana. Od tamtej pory nie ma wielu chętnych, by zapuszczać się na te tereny. Naukowców interesuje jednak, czy swoją szansę wykorzystała dzika przyroda i w jaki sposób żyje ona w tak niebezpiecznych dla zdrowia warunkach.

Źródło: Uniwersytet Georgia

W 2016 roku w okolicach dawnej elektrowni badacze rozmieścili 106 aktywowanych ruchem kamer, by móc obserwować życie zwierząt u wybrzeży Honsiu. Akcja została przeprowadzona jak najszybciej, w specjalnym obuwiu oraz przy zastosowaniu mierników promieniowania radioaktywnego. Od tamtego czasu obiektywy zarejestrowały spore populacje szopów praczy oraz dzików. Zjawisko to jest o tyle dziwne, że zwierzęta żyją na naprawdę silnie skażonym terenie z bardzo dużym promieniowaniem radioaktywnym. Podobnie bezproblemowo rozwija się tam roślinność, zupełnie nie przywodząc na myśl postapokaliptycznych wizji. 

Źródło: Uniwersytet Georgia

Okres obserwacji zwierząt poprzez kamery trwał 120 dni. W tym czasie migawki aktywowane ruchem wykonały ponad 265 tysięcy zdjęć. W sumie w trzech badanych strefach naliczono 20 różnych gatunków ssaków oraz ptaków. Najwięcej z nich żyje na najbardziej skażonych terenach, do których człowiek nie ma dostępu. Szczególnie liczne okazały się być dziki, które rozmnażają się w najszybszym tempie. Oprócz nich zarejestrowano również m.in. lisy, bażanty, serau, makaki, zające oraz szopy pracze.

Wyniki badania dostarczają ciekawych wniosków – sugerują bowiem, że bardziej ograniczająca dla rozwoju dzikich gatunków zwierząt jest obecność człowieka niż silne promieniowanie radioaktywne. Potwierdza to także rozwój dzikiej przyrody w okolicach katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Stary...

" gigantyczne tsunami

" gigantyczne tsunami spowodowane trzęsieniem ziemi o stopniu magnitudy równej 9" Chyba wielkie trzęsienie ziemi o amplitudzie 9 stopni w skali Richtera spowodowało ogromne tsunami które z kolei doprowadziło do wielkiej katastrofy, jak już coś...

Skomentuj