Amerykanie zbudują nowy akcelerator - relatywistyczny zderzacz jonów

Kategorie: 

Źródło: Relatywistyczny Zderzacz Ciężkich Jonów – źródło: Wikimedia Commons/Z22/CC BY-SA 4.0

Departament Energii Stanów Zjednoczonych wybrał lokalizację dla nowego akceleratora cząstek. Zderzacz Elektron-Jon (EIC) powstanie na terenie Brookhaven National Laboratory w Nowym Jorku i pozwoli prowadzić badania nad siłami łączącymi atomy. Według aktualnych obliczeń, budowa akceleratora pochłonie około 2,6 miliarda dolarów.

 

Zderzacz Elektron-Jon zostanie zaprojektowany i wybudowany w ciągu 10 lat. Jego zadaniem będzie zderzanie elektronów i protonów, aby fizycy mogli przetestować teorie dotyczące oddziaływania silnego, które utrzymuje razem cząstki tworzące atomy. Podczas prac konstrukcyjnych dodany zostanie pierścień magazynujący elektrony oraz akcelerator elektronów do istniejącego już Relatywistycznego Zderzacza Ciężkich Jonów (RHIC), który od 2000 roku znajduje się na terytorium Brookhaven National Laboratory.

 

Nowy zderzacz Elektron-Jon poszerzy wiedzę na temat rozmieszczenia kwarków i gluonów, które tworzą protony i neutrony, oraz pozwoli dokładniej zbadać oddziaływanie silne, które jest najsilniejszą a zarazem najmniej zrozumiałą siłą w naturze.

Źródło: Brookhaven/CC BY 2.0

Stany Zjednoczone widzą w nowym akceleratorze nie tylko szansę na rozwój nauki i nowych technologii, ale też możliwość utrzymania się na czele badań w dziedzinie fizyki jądrowej i technologii akceleratorów cząstek. Departament Energii twierdzi, że projekt pozwoli również wyszkolić nowe pokolenie ekspertów, a technologie, które zostaną wykorzystane do budowy akceleratora EIC, znajdą szerokie zastosowanie w innych dziedzinach, np. w terapiach nowotworowych, urządzeniach testujących akumulatory, w katalizatorach i innych materiałach związanych z energią.

 

Swój udział w programie badawczym planowanych eksperymentów biorą udział naukowcy z całego świata. Wśród nich jest także zespół polskich fizyków z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ronin

mnie tam bardziej zastanawia

mnie tam bardziej zastanawia ten brak danych z usa co sie tam dzieje ?? z reguly jak jest tam bardzo zle to brak informacji lub tego typu informacje chcemy zbudowac zlotego cielca itd. zawirowanie informacyjne wokol usa mnie bardzo zastaanawia czy faktycznie jest tamzle czy brak pomyslu na ten kontynent ze strony matrixa.  zeby to zauwazyc musicie dostrzec poczatek informacji jakie stamtad pochodza czy zauwazyliscie ze w usa sie nigdy nic zlego nie dzieje oprocz codzienych strzelanin ale tu chodzi o bron ktos nam wmawia taki raj na ziemi oczywiscie smierdzi to na kilometr i nie da sie tego kupic taka nieudolna propaganda.

Portret użytkownika inzynier magister

Admin nic nie pisze o

Admin nic nie pisze o spotkaniu złych bogaczy od bankowości spiskujących by zamordować 6 miliardów ludzi i zamknąć wolny internet ? "Rozpoczął się 50. szczyt w Davos, który skupia się na kwestii przyspieszania wdrażania w świecie postulatów „zrównoważonego świata”. Doroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego po raz kolejny będzie naciskało na „kapitalizm interesariuszy” i ustanowienie globalnego mechanizmu kontroli odnośnie wdrażania postanowień paryskiego porozumienia klimatycznego oraz celów zrównoważonego rozwoju."

„To co dzisiaj wydaje się nam absurdem, jutro stanie się faktem i obowiązującym prawem. (...) Ta logika doprowadzi nas do całkowitego obłędu, a gdy już się w nim znajdziemy będzie to oznaczać ostateczny upadek cywilizacji chrześcijańskiej”, uważa Witold Gadowski. Na program „Prawy Prosty” zaprasza Łukasz Karpiel.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika ARTUR

Produkcja antymaterii

Produkcja antymaterii kosztuje , jednak chcąc osiągnąć maksymalną wytrzymałość materiałów i wysokie prędkości napędów jest ona niezbędna . Pieniądz jest papierem lub zapisem na koncie , zawsze można wydrukować lub dopisać kilka zer .

Portret użytkownika vv vv

@ ARTUR

ARTUR

. a co to je antymateria potrafisz własnymi słowami... i czy jest takie cuś jak antymateria, "anihilujące" się do czego lub niczego, jak se bajdurzą naókofcy,.. jeżeli do niczego to c io fizcznie je nic wg ciebie ...  i jak wg ciebie antymateria wiąże się z wytrzymałością materii i wysokimi prędkościami napędów..chętnie posłucham ... może się czegóści naumiem od mądrego..

Portret użytkownika ARTUR

Myślę iż możesz się tego

Myślę iż możesz się tego douczyć w Izraelu lub krakowskiej jednostce MOSADU . A swoją drogą powinni badać inteligencję trolla przed dopuszczeniem do klawiatury , bardzo łatwo ich rozpoznać gdyż się wściekają gdy komentarz jest bliski prawdy " uderz w stół a nożyce się odezwą " . 

Portret użytkownika Kmieć bez loginu

Kto tym zbankrutowanym

Kto tym zbankrutowanym Murykanom da na to te skromne 2.5mld i kto im to cudo wybuduje? Przecież tam już nie  ma żadnego przemysłu, specjalistów, nie wspominając o wykwalifikowanych robolach...

Bo jeśli mowa o "w programie badawczym planowanych eksperymentów biorą udział naukowcy z całego świata" to raczej wątpię, czy III RyPy plus mocarstwa w Pribałtice i UPAdlina dadzą radę...
III RyPy ma na głowie skromne 330mld $zekli w związku z 447.

Portret użytkownika Yahu

Będę strzelać.  Tam się

Będę strzelać.  Tam się uzupełnia tablicę Mendelejewa o pierwiastki, które nie występują naturalnie na ziemi.przerabia się je na paliwo do pojazdów z czarnych projektów. Amerykanie zaczynają budować swój mocniejszy bo sypie się powoli współpraca z Europą.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

sranie w banie... Tego typu

sranie w banie... Tego typu akceleratory będą przenosić w czasie obszary, miasta lub inne strategicznie wazne rejony.  W ten sposób państwo, które opanuje tą technikę będzie niepokonane. Uderzenie jądrowe, czy inna broń masowej zagłady w obszar przeniesiony o np 1 mln lat wstecz  nikomu nie zaszkodzi...

 Natomiast uderzenie odwrotne z dalekiej przeszłości zapewni zwycięstwo

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Strony

Skomentuj