Były agent CIA twierdzi, że amerykański cyberatak mógł sprowokować Iran do zestrzelenia samolotu pasażerskiego

Kategorie: 

Źródło: UIA

Iran oficjalnie przyznał się do przypadkowego zestrzelenia samolotu Boeing 737 ukraińskich linii lotniczych UIA, zabijając 176 pasażerów. Maszyna została zestrzelona kilka godzin po irańskich atakach na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku. Zdaniem byłego agenta CIA, Izrael lub Stany Zjednoczone mogły dokonać cyberataku, aby Iran dokonał błędnej identyfikacji samolotu i uznał go za wrogi.

 

2 stycznia, Amerykanie nie zastanawiając się nad konsekwencjami swoich działań zabili irańskiego generała Kasema Sulejmaniego podczas ataku drona w Bagdadzie. Iran odpowiedział 8 stycznia, dokonując nalotu na dwie amerykańskie bazy w Iraku, a według najnowszych informacji, 11 żołnierzy zostało rannych.

 

Stany Zjednoczone groziły, że jeśli Iran podejmie jakiekolwiek działania to szybko spotka się z reakcją. Otwarcie sugerowano atak na obiekty wojskowe i cywilne na terenie Iranu. Już po kilku godzinach od tamtego nalotu, Iran zestrzelił samolot pasażerski, gdyż uznał go za maszynę wojskową. Załoga podobno nie reagowała na komunikaty, więc instynktownie podjęto decyzję o zestrzeleniu.

Wkrótce okazało się, że był to samolot cywilny Boeing 737 z 176 pasażerami na pokładzie. Jak mogło dojść do tak fatalnej pomyłki? Irańska obrona powietrzna była wtedy w stanie wysokiej gotowości, aby szybko reagować na wypadek kolejnej agresji Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie Iran szybko przyznał się do tej tragicznej pomyłki, dzięki czemu wielomiesięczne, a być może nawet wieloletnie dochodzenia i poszukiwania sprawców okazały się zbędne.

 

Jednak jak wskazuje Philip Giraldi, były agent CIA, tuż przed zestrzeleniem samolotu pasażerskiego, irański operator obrony przeciwlotniczej zauważył zakłócenia sygnału, transponder samolotu był wyłączony, a w sieci komunikacyjnej dowództwa obrony powietrznej wystąpiły problemy. Elektroniczne zagłuszanie, pochodzące z nieznanego źródła, wymusiło ustawienie systemu obrony przeciwlotniczej na obsługę ręczną. Oznacza to, że to operator musiał dokonać szybkiej oceny sytuacji i podjąć decyzję. Jednak wyłączenie transpondera sprawiło, że samolot pasażerski został automatycznie uznany za wrogi.

Dwa pociski, które zostały wystrzelone w kierunku samolotu, pochodziły z rosyjskiego systemu Tor, który wyposażony jest w radar do wykrywania i śledzenia celów oraz w niezależny system identyfikacji „swój-obcy”. System Tor jest wrażliwy na cyberataki. Philip Giraldi wskazuje, że Stany Zjednoczone podobno dysponują technologią, pozwalającą oszukiwać wrogie systemy radarowe i wpływać na transpondery.

 

Podsumowując, były agent CIA uważa, że Iran zestrzelił samolot pasażerski z powodu cyberataku, który mógł przeprowadzić Izrael lub Stany Zjednoczone. Tak się składa, że Iran prowadzi obecnie śledztwo w sprawie możliwego cyberataku. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że to jeszcze nie koniec, a raczej początek konfliktu wokół zestrzelonego samolotu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Czy cyberatak mógł w

Czy cyberatak mógł w konsekwencji doprowadzić do pomyłkowego zestrzelenia samolotu? Oczywiście że mógł ! (czy miał miejsce to jeszcze inna sprawa bo dowodów niema i nie będzie,nawet jak są.Ściemnianie w tej dziedzinie nie zna granic) Pierwsze co się zawsze robi w konfrontacji z przeciwnikiem (oprócz ognia i bomb) to próba zakłócenia jego łączności i wprowadzenia CHAOSU w komunikacji.Czyli mówiąc krótko i najprościej.Nawet przez radio zgłaszam sie jako "swój" będąc w istocie celowo i z rozmysłem działającym WROGIEM. Dużo gadki a sprawa jest prosta jak drut Smile Z drugiej strony dodam tylko, że to nie jest działanie jakieś szczególnie podłe (takich szerokich działań jest cała masa) Tak się normalnie robi w konfrontacji zbrojnej i nikt nie będzie z zainteresowanch płakał, że w jej wyniku zginęłi cywile.CYWILE ZAWSZE GINĄ a czasami gina w roli PRZEDMIOTÓW propgandowych.

Portret użytkownika znawca

Czy to mógł być jednostkowy

Czy to mógł być jednostkowy atak USA ? Atak jednostkowy - obliczony dokładnie w jedną sztukę, a nie w infrastrukturę lub jej część ?

Jak widać, pojawiają się już spekulacje nawet z USA, że Amerykanie dokonali cybernetyczno-informatycznego ataku. Ekspert, (jak kto woli - były agent) sugeruje, że cyber-atak mógł wywołać reakcję, a następnie irański system - zestrzelił samolot pasażerski. 

Jeśli celem ataku był/byłby np. tylko ten jeden zestaw przeciwlotniczy TOR (anty rakietowy również - w wersjach nowszej techniki), to na moje oko laika, mamy do czynienia z następującym USA :

A). Amerykanie mogli/mogli by zrobić dosłownie wszystko (nie sugeruję, że wykorzystali by do tego celu jeszcze więcej samolotów cywilnych - zakłócając im dane ich kursów) ... tak prowokując Iran, że ten strzelałby dalej - w jeszcze inne samoloty cywilne. Ta wersja zakłada, że USA technikę ma. Usprawiedliwienia dla tego wariantu są tylko dla zwolenników USA, bo przecież takie akcje (własną technologią w nie swojej przestrzeni powietrznej), to pogwałcenie prawa międzynarodowego. Dla fanatyków USA dodam jeszcze coś ekstra - tzn. ten wariant to byłby dowód na - cywilizacyjną twarz USA, na to, że ... Amerykanie to "dobrzy, spokojni ludzie" etc.

B). USA techniki nie ma. Ten wariant opisuję scenariusz, w którym hakerzy z USA - atakując przeciwnika, biorą udział w większej akcji, np. ich praca jest skorelowana z wojskiem USA bezpośrednio (lub ze spec służbami), poprzez np. zwiad, czy walkę elektroniczną do niszczenia systemów przeciwnika, prowadzenia walki radioelektronicznej w celu zakłócania systemów wroga, namierzania i podświetlania celu do identyfikacji jako do zniszczenia - przez akcje ukryte na terenie przeciwnika, działania wywiadowcze-operacyjne lub/i analityczne etc.

C). USA technikę ma ale niewielkie ma z niej korzyści. Ten z kolei wariant może być tak samo zbudowany - jak i wariant drugi. Należy tylko dodać obróbkę danych - zebranych globalnie tuż przed/w czasie i po nastąpieniu wydarzenia. Posiadając dane, liczone od strony globalnej - USA może kreślić plany, może je skorygować, zmienić lub też zunifikować je z innymi planami, tak by ich prowadzenie stawało się wspólne ... jednym słowem, ktoś kreśli sobie plany pod politykę i władzę na przyszłość.

Czwartego rodzaju USA nie omawiam. Są to np. spekulacje na tle geopolitycznym lub spekulacje o rywalizacji na tle super mocarstw. Ponieważ moja klasyfikacja konfliktu irańsko-amerykańskiego, to nic innego jak personalno-indywidualne starcia dwóch różnych od siebie klas politycznych, toteż i kończę temat w tym miejscu (sama natura tego konfliktu nie wynika też ze starcia na tle religijnym, rasowym lub narodowym - aczkolwiek strona amerykańska, w mojej ocenie - ciągle politycznie prowokuje stronę irańską i całość stosunków dwustronnych pcha ku konfliktowi zbrojnemu).

System wolnorynkowy NATO to nie jest gospodarka centralnie planowana ZSRR. W porównaniu do obydwu modeli, sozialstaat EU nigdy nie był i dalej nie jest zdolny do bycia geopolityczną potęgą.

Portret użytkownika Rafał Biedroń

Nowa odsłona ruskiej

Nowa odsłona ruskiej propagandy, oczywiście wszystko można odwrócić w stronę winy USA. Podobna sytuacja jak zestrzelony samolot z Holendrami że to niby sami Ukraińcy zrobili a są dokładne dowody że to rosjanie. Targalski miał kiedyś rację że to portal z ryską propagandą

Portret użytkownika Inżynier Procesu

Żaden były agent CIA nigdy by

Żaden były agent CIA nigdy by takich bdór nie powiedział, nawet gdyby to była prawda. Bo USA to poważne państowo, a CIA to poważni smutni chłopcy ktorzy moga takiem "agentowi" zrobić wjazd na chatę o 6.00 za zdradę stanu.

Portret użytkownika Xtb

Taki atak równie dobrze mogła

Taki atak równie dobrze mogła przeprowadzić Rosja, albowiem sporo na tym skorzysta. Rozwój sytuacji na bliskim Wschodzie powoduje że spada wydobycie ropy w tych regionach a zaognienie sytuacji na pozostałych graczy regionu spowoduje blokadę cieśniny. Tym samym ceny ropy na światowych rynkach poszybują i nikt nie będzie patrzył na jakieś sankcje nakładane na Rosję w sytuacji zagrożenia własnej gospodarki. Wówczas Rosja zwycięża Smile ale...

Tu też bez znaczenia są zapędy Izraela na Polskę przy użyciu Rosji i za cichym przyzwoleniem USA, oni już wszystko dawno zaplanowali i teraz rozgrywają swoją grę wykorzystując słabość innych narodów . Gorzej (dla Rosji) będzie jak Chiny wyczują że to Rosja zagrała im na nosie (Iran wszak współpracuje z Chinami i handluje z nimi paliwem) i wykorzystując polityczną a może w  dalszej kolejności i militarną zawieruchę w Europie wschodniej Chiny mogą upomnieć się o wschodnia część Rosji wraz z jej bogactwem w surowce i przestrzeń życiową dla obywateli ChRL. Tym oto sposobem bardzo łatwo ten zgoła odległy konflikt może przerodzić się w konflikt na skalę globalną. Znowu krew zostanie przelana i ofiara "narodu wygnanego" zostanie spełniona.

Mam tylko nadzieję że nie za mojego życia i życia moich dzieci. 

Portret użytkownika pinokio-retard

ad "Żaden były agent CIA 

ad "Żaden były agent CIA  nigdy by" : nie rozśmieszaj ludzi. Primo : nie byłych realnie agentów - ci którzy się tak dalej nazywają, są de facto dalej nimi (byli nie żyją). Secundo : "sprawdzacze", czy aby wjazd nie jest przed 6.00 - nie żyją. Tyle "w temacie". Pa, pa, pa...
 

Portret użytkownika euklides

Na pewno Irańczycy nie

Na pewno Irańczycy nie strzeli do samolotu pasażerskie ot tak. Zresztą narodowość pasażerów to ciekawa sprawa. Co na pokładzie robiło 56 Kanadyjczyków i dlaczego lecieli przez Ukrainę... Ekstremalni turyści? Potem mieli lecieć na wycieczkę do Syrii?

Strony

Skomentuj