W Izraelu odkryto „miasto gigantów”, w którym urodził się biblijny Goliat

Kategorie: 

Źródło: argonauta.pl

W Izraelu archeolodzy od lat prowadzą wykopaliska w mieście Tell es Safi. To miejsce jest uważane za prawdopodobną lokalizację biblijnego miasta Gat, z którego pochodził słynny Goliat. Badacze twierdzą, że odkryli ruiny gigantycznego miasta z IX i X wieku p.n.e  i to może być Gat. 

 

Według gazety Jerusalem Post wykopaliska dowiodły, że rzeczywiście odnaleziono starożytne miasto Gat, w którym, jak się uważa, urodził się legendarny biblijny gigant Goliat, który walczył z Dawidem. Goliat był wojownikiem Filistynów. Gat wraz z Gazą, Aszkelonem, Aszdodem i Ekronem były jednymi z pięciu miast Filistynów, które upadły w 830 roku p.n.e. podbite przez wojska aramejskiego króla Hazaela. 

 

Nowe badania wykazały, że miasto Gat prawdopodobnie istniało znacznie wcześniej niż sądzono do tej pory. Potwierdzono, że zabudowa występowała tam już w XI wieku p.n.e, czyli w czasach Goliata. Wykopaliska dowodzą, że Gat w czasach Goliata był znacznie większym ośrodkiem niż w późniejszych okresach jego historii. Archeolodzy zwracają również uwagę na niezwykłą architekturę. Ich zdaniem budynki były tam monumentalne i bardzo masywne, a jako materiał budowlany były tam wykorzystywane ogromne głazy. 

Odkrycie to jest zgodne z biblijnymi opowieściami o gigantach, takich jak Goliat. Jednak według oficjalnej wersji historii nikt wcześniej nie odnalazł dowodów archeologicznych na istnienie gigantów. Również w obrębie wykopalisk nie odnaleziono żadnych szkieletów, które można by nazywać gigantycznymi. 

 

Według naukowców, potomkowie Izraelitów i Filistynów próbowali wyjaśnić gigantyczną skalę miasta Gat sugestią, że zamieszkiwali go olbrzymi ludzie.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Estia

Ciekawe czemu Dawida zawsze

Ciekawe czemu Dawida zawsze przedstawiaja jako kurdupla? Dawid pochodzil z rodu gigantow, zbroja krola ktora chcial krol uraczyc Dawida byla na niego za mala ,a krol tez byl gigantem.Jak to wybrancy potrafia zafalszowac wszystko byle by tylko nie wyszla prawda...i goje sie nie pokapowali z kim maja do czynienia, ehh szkoda to nawet komentowac.

Portret użytkownika znawca

Walka z socjalizmem w

Walka z socjalizmem w ekonomii, prawie, polityce, a nawet w kulturze.

Przejrzałem internet - nie sądzę by ktoś z Państwa znalazł opis lub obraz, przedstawiający Goliata jako ciężko zbrojnego wojownika (np. rycerz średniowieczny-cały odziany w ochronny stalowy pancerz, podchodzi pod tę terminologię). Sprzęt defensywny Goliata to typowe starożytne ustawienie - balans pomiędzy zachowaniem dynamiki i szybkości, a elementami zbroi (nagolennice+hełm, bez wyraźnego nacisku na ochronę korpusu). Goliat często jest też przedstawiany jako walczący nie mieczem, a włócznią.

Przeciętny, statystyczny starożytny wojownik, który równie gładko mógłby pokonać takiego olbrzyma jak Goliat to :

- rzymski Hastati lub Principes, po ciśnięciu oszczepem w korpus przeciwnika - sekundę dalej dobywa miecz Gladius i atakując nogi - zwyczajnie powala go na dół. Gladius jako miecz charakteryzował się i siłą uderzenia i dużą zdolnością do cięcia tkanki żywej.

- piechór spartański (lub inny grecki: ateński lub macedoński), walka wojowników starożytnej Grecji, tak jak i rzymskich legionistów, była nastawiona na krótki kontakt przy walce, gdzie wykorzystywało się to, że przeciwnik nie nadążał szybkościowo ruchem oraz nie tworzył odpowiednio dobrej dynamiki pracy całego ciała ludzkiego. Inaczej mówiąc - Goliat albo miałby poobcinane kończyny dolne lub/i górne albo miecz wbijany w ścięgna i mięśnie nośne nóg, doprowadziłby do bezładu u tego olbrzyma.

- lekko zbrojny piechór starożytny, rzymski Welita - uzbrojenie, prócz tarczy i miecza to dwa lekkie oszczepy, którymi często rzucano nie tylko w korpus ale nawet precyzyjnie w głowę/nie chronioną twarz lub w dolne kończyny oraz skórzany hełm/najczęściej z futra lisa, zapewniający mu lekkość walki/hełm taki nie tworzy obciążeń dla układu oddechowego - stąd wzrastała dynamika zwarcia, a sam hełm chronił jedynie przy upadkach/uderzeniach głową o elementy powierzchni. Podobnie piechór perski - raczej był lekko chroniony, a sama koncepcja armii perskiej zakładała pozytywny stosunek - przy liniowym organizowaniu wielu walk jeden na jeden, z głównym akcentem walki polegającym na wymanewrowaniu przeciwnika, podczas starcia zbrojnego. To właśnie m.in. ze względu na charakter walki piechura perskiego, starożytni Grecy tak dużą uwagę poświęcali ku zwiększeniu dynamiki walki mieczem.

- statystyczny germański wojownik, to już jest przykład niszowy ale nie jest on pusto słowny. Starożytny wojownik germański to : hełm - często wykonany również w celu podniesienia estetyki wyglądu/miałby służyć też jako emblemat symboliki okultystycznej, w celu podnoszenia morale na polu walki : rzadko stosowane nagolennice, głównie ze względu na przeważający charakter starć w krainach u Germanów/walki trwały najczęściej w leśnym areale, a nie na otwartej powierzchni, stąd nadmiar zbroi mógłby w leśnej walce jedynie przeszkadzać. Taki wojownik nie osłaniał też korpusu ale co należy odnotować przy Germanach to to, że ich miecze były dłuższe niż rzymskie, ich rękojeść była projektowana dla rosłych germańskich mężczyzn, którzy przy swej sile mogli skutecznie bronić się mieczem sferycznie - tzn. wymachując nim, nie dopuszczali do siebie wroga. Wojownik germański też śmiertelnie poraniłby Goliata.

Oczywiście ja nie jestem prymitywem - co oznacza, że nie kwestionuję użycia procy przez Dawida, w celu zabicia Goliata. Ale prócz procy - starożytni używali jeszcze łuków retencyjnych lub zwykłych. Mógłbym się rozpisywać i rozpisywać dalej - ale chodzi mi o koczowników nomadowsko-huńskich-mongolskich/retencyjny łuk używany jako stały element walki z zaskoczenia i z podjazdu lub o wojowników babilońsko-asyryjskich/łuk był u nich bardzo ważnym elementem podczas obrony swych twierdz.

Mamy jeszcze starożytnych Chińczyków/używali kuszy - do precyzyjnego, punktowego strzelania  - prócz dynamicznej walki na miecze oraz starożytnych Majów/oprócz topornych rozwiązań technologicznych pod postacią mieczy z elementami możliwości zadawania ran - jak toporem, używali Majowie również wymyślnych trzcinnowych dmuchawek/każda z nich była w stanie oddać po kilka strzałów co chwilę - specjalną strzałką z grotem umoczonym w śmiercionośnym jadzie. Z kolei starożytni Samurajowie używali tych samych mieczy o ponad przeciętnych możliwościach do zadawania ran ciętych, jak i ich średniowieczni następcy na służbie u Szoguna.

Przypomnę - często podaje się opis Goliata, jako uzbrojonego we włócznię, co może sugerować, że miałby on się nią bronić - zachowując bezpieczny dystans w indywidualnym starciu zbrojnym.

 

Internet nie służy do inwigilacji, a jeśli to prawda, że nie da się tego osiągnąć, to wolę by był on dostępny tylko z urzędu, w środowisku pracy oraz w biznesie.

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Napisz lepiej opowiadanie o

Napisz lepiej opowiadanie o tym: "Jak matoł został prymitywem." Pożydek będzie przynajmniej z tej pisaniny. Zostaw komiksy gierki sieciowe i przeczytaj swoją pierwszą książkę w życiu. Moze trafisz na taką w której piszą, że Goliata ustrzelono z procy strzałem w kolano, ale uczyniono to dopiero po tym jak coś dosypali Goliatowi do piwa. Dzięki takiej nowo zdobytej wiedzy, przestaniesz zmyślać brednie.

Portret użytkownika znawca

A poza chamską pyskówką (i

A poza chamską pyskówką (i socjalistyczną socjotechniką), to co Pan jeszcze chciał odpisać ? Niby jak miałem jeszcze skrócić wpis, by dać do wglądu takie streszczenie ?

Komiksy i gry sieciowe ? Co Pan piszesz i do kogo ? Przecież ja nie mówiłem o jakiś rycerzach Jedi Smile ... żenada Pańska to m.in. brak odpowiedzi merytorycznej - na jakiekolwiek z kilkudziesięciu podanych przeze mnie założeń (to m.in. opis broni wojowników, ich pochodzenie oraz główny kontekst ich walki, dostęp do cywilizacji - przemysł/stopy metalu oraz oczywiście praktyka sztuki wojennej nabyta w terenie ojczystego przebywania).

Internet nie służy do inwigilacji, a jeśli to prawda, że nie da się tego osiągnąć, to wolę by był on dostępny tylko z urzędu, w środowisku pracy oraz w biznesie.

Portret użytkownika ARTUR

Cóż tam szukają potomkowie

Cóż tam szukają potomkowie morderców , przecież w Starym Testamencie jest wyrażnie napisane że powołując się na słowa boga wyżynali całą ludność miast od noworodka do starca łącznie z kobietami w ciąży . Jeśli chcą przepraszać to jedynie w worze pokutnym na kolanach .

Portret użytkownika ARTUR

Najpierw musisz posiadać

Najpierw musisz posiadać jakąkolwiek Biblię a następnie znajdż część dotyczącą miejsca osiedlenia Żydów po tzw. ucieczce z Egiptu .Niestety z miejsc w których się pojawili nikt nie uszedł z życiem ale tak jak i obecni przestępcy udostępniają filmy w internecie tak i oni spisali swoje zbrodnie bardzo dokładnie aby się nimi chwalić .

Portret użytkownika Tomasz 123

Do ARTUR.Czyli nie potrafisz

Do ARTUR.Czyli nie potrafisz wskazać wersetów w Biblii,które opisują wyżej wymienione zajścia .Dlaczego?Czyżbyś nie przeczytał Biblii osobiście,tylko opierasz na jakimś "opracowaniu"?A może przeczytałeś Biblię w ekspresowym tempie(np. w dwa tygodnie" ,nie zawracając sobie głowy "nieistotnymi szczegółami"?Proszę o odpowiedź.

Portret użytkownika ARTUR

Przeczytałem nawet 3 krotnie

Przeczytałem nawet 3 krotnie Biblię z 1924 r aby pełniej zrozumieć współczesne tłumaczenia , lecz cóż tutaj dyskutować o życiu pszczół z kimś kto nie był w ulu . Jeśli przeczytasz to zrozumiesz , to nie bryk studencki czy wyrwane z kontekstu słowa polityka , to część mitów , zmyśleń , dostosowań do ówczesnej sytuacji i opisanych dziwów typu UFO które widzimy też dzisiaj i nazywani są teraz przez Watykan demonami a przez innych Obcymi . Spisana historia współczesnych dekad byłaby pełna bożków , oszołomów , proroków , walk o skrawek zupełnie nikomu do niczego niepotrzebnej ziemi i wszystko to na bazie mordów na ludności cywilnej . Gdy ktoś przeczyta kiedyś naszą historię to zadziwi się jakie dzikie narody zamieszkiwały Ziemię i jak bardzo się nienawidzili wyżynając nawzajem a wszystko to dlatego że z Ziemi / więzienia nie było ucieczki a za samobójstwo lub jego próbę czekała kara po śmierci lub na Ziemi.

Strony

Skomentuj