Astronomowie odkryli potężną kolizję gwiazd neutronowych

Kategorie: 

Źródło: NASA

Międzynarodowy zespół astronomów ogłosił właśnie odkrycie fal grawitacyjnych, które powstały po potężnej kolizji dwóch gwiazd neutronowych. Naukowcy są zaskoczeni nadzwyczajnie dużą masą gwiazd, które brały udział w tym zderzeniu.

 

Kolizja miała miejsce około 520 milionów lat świetlnych od Ziemi i wykryto ją 25 kwietnia 2019 roku. Zjawisko to otrzymało nazwę GW190425. Jest to dopiero druga kolizja gwiazd neutronowych, jaką kiedykolwiek udało się zarejestrować.

 

Pierwsze wykrycie fal grawitacyjnych, powstałych po zderzeniu dwóch gwiazd neutronowych, miało miejsce w sierpniu 2017 roku (GW170817). Naukowcy zauważyli kilka różnic. Podczas drugiej kolizji przede wszystkim nie wykryto światła. Częściowo może to być spowodowane tym, że zderzenie dwóch gwiazd neutronowych nastąpiło bardzo daleko, a jeden z dwóch detektorów fal grawitacyjnych LIGO był w tym czasie wyłączony, natomiast sygnał był zbyt słaby, aby mógł zostać wykryty przez detektor Virgo.

 

Namierzenie źródła tego sygnału było bardzo utrudnione, lecz detektor Virgo pozwolił w przybliżeniu określić obszar na niebie, z którego ten sygnał pochodził. Naukowcy zdołali również określić masę, orientację oraz pozyskać informację o obrotach zderzających się gwiazd.

Źródło: NASA

Zdobyte dane wskazują, że jedna z gwiazd neutronowych w tym układzie podwójnym miała masę 1,4 razy większą od Słońca, natomiast druga posiadała masę dwukrotnie większą od Słońca. To oznacza, że całkowita masa układu podwójnego gwiazd neutronowych była około 3,4 razy większa od masy Słońca. Dla naukowców jest to zaskakująca informacja, gdyż nie udało się dotychczas zaobserwować tak masywnych układów podwójnych gwiazd neutronowych w Drodze Mlecznej.

 

Odkrycie sugeruje, że ten układ podwójny mógł uformować się w inny sposób niż te obserwowane w naszej galaktyce. Dla porównania, gwiazdy neutronowe, których kolizję zarejestrowano w sierpniu 2017 roku (GW170817) miały masę około 1,1 i 1,6 masy Słońca, co razem daje nam masę około 2,7 razy większą od masy Słońca. Astronomowie porównali również masę 17 istniejących układów podwójnych gwiazd neutronowych w Drodze Mlecznej i okazało się, że najmasywniejszy układ posiada masę 2,9 razy większą od masy Słońca. Naukowcy nie wiedzą, skąd wzięła się różnica w masach i czy w wyniku tego zderzenia powstała wielka gwiazda neutronowa czy też mała czarna dziura.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika elala

Nic bardziej ogłupiającego

Nic bardziej ogłupiającego,wystarczy chwila zastanowienia. Naukowcy 'odkryli' coś co wydarzyło się 520 mln lat temu o ile wierzyć tym samym naukowcowm że prędkośc światła we wszechświecie jest stała. A jeżeli nie jest (powstają i takie teorie) to muszą  sami przyznać że g..no wiedzą bo nie mają aparatu do pomiaru odległośći.

Wracając; odkryli coś co wydarzyło się 520 mln lat temu, tego coś najprawdopodobniej tam już dawno nie ma , może zapadła się cała galaktyka albo powstała nowa ale o tym dowiemy się za kolejne  520 mln  lat.  Nie ma to jak badać znacznym kosztem coś czego juz dawno nie ma. A na poważnie to daje jeden poprawny wniosek: wszechświat jest i będzie dla człowieka niezbadany, a jego Twórca ma rozrywkę patrząc na te idiotyczne badania i wynikające z nich absurdalne wnioski.

PS z tej samej kategorii: polecimy do układu gwiezdnego odległego o 100 tys lat świetlnych a  po wylądowaniu przyślemy wam meldunek co tam znależliśmy.  Wszystko obejrzycie sobie wygodnie w telewizji.

Portret użytkownika vv vv

.. te wycinkowe zabawy i niby

.. te wycinkowe zabawy i niby te poważne problemy akademickich dla naiwnych,.. to zwykłe przykrywki  konkretnych badań przez prowadzonych przez cwaniaków, którzy nie przywykli finansować z własnej forsy swych całkiem rzetelnych badań.. ot i cała tajemnica..a ze przy tym mają jeszcze za darmo globalne ogłupianie finansujących ich całkiem rzetelne badania... to dodatkowy zysk tych pasożytniczych cwaniaków..

Portret użytkownika vv vv

"Naukowcy nie wiedzą, skąd

"Naukowcy nie wiedzą, skąd wzięła się różnica w masach i czy w wyniku tego zderzenia powstała wielka gwiazda neutronowa czy też mała czarna dziura."

...jakieści bzdurna niewiedza.. większa przyciąga mniejszą do siebie,.. niezależnie czy większa się wcześniej uformowała bez wielkich zderzeń... czy też powstała w większości ze zderzenia dwu lub trzech mniejszych....

... gwiazda neutronowa, zbyt mała na czarną jeżeli , nawet jeżeli twierdzą że nie zarejestrowali "światła", fotonów ... to czym powstały ze zderzenia zdetektowali... a może nie zdetektowali... tutaj nie piszą o fali grawitacyjnej, bo być może nie chcą pisać bo nie nają teorii by ją określić ,.. w innych piszą choć zderzają się mniejsze,.. czynią sobie zabawy i mnoża niby problemy,... by wykazać ze są do czeguści jeszcze potrzebni,.. że trza ich zabawy i niby problemy dalej i więcej opłacać...

Portret użytkownika ARTUR

HA HA . Astronomowie odkryli

HA HA . Astronomowie odkryli a ja po obejrzeniu kilku odcinków " SOS w kosmosie " nadal nie zobaczyłem wyrażnego kształtu Ziemi gdyż wszystkie szersze ujęcia kamer są cenzurowane a ogólne nie skierowane na horyzont Ziemi , ponadto każde szersze ujęcie oprócz 2 dwusekundowych było rybim okiem lub grafiką .I oczywiście nieśmiertelne pytanie : Kto pierwszy opłynął Antarktydę ?

Skomentuj