Sztuczna inteligencja potrafi diagnozować raka lepiej niż lekarze

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Czy program komputerowy może być lepszy w diagnozowaniu pewnych dolegliwości niż lekarze? Okazuje się, że tak. Sztuczna inteligencja, którą stworzyła korporacja Google, potrafi dokładniej wykrywać raka piersi na podstawie rutynowych skanów.

 

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów wśród kobiet. W całym 2019 roku, raka piersi rozpoznano u ponad 2 milionów kobiet. Regularne badania przesiewowe są niezbędne w wykrywaniu najwcześniejszych objawów choroby. Przykładowo w Wielkiej Brytanii, kobietom w wieku powyżej 50 lat zaleca się wykonywanie mammografii raz na trzy lata.

 

Jednak interpretacja skanów nie zawsze jest trafna. Zdarzają się przypadki, w których błędnie zdiagnozowano raka piersi wśród zdrowych kobiet i na odwrót, gdy nowotwór, choć obecny, w ogóle nie został wykryty. Okazuje się, że diagnostykę raka piersi może zrewolucjonizować sztuczna inteligencja.

Naukowcy z Google Health wyszkolili model sztucznej inteligencji do wykrywania raka piersi w skanach. W tym celu skorzystano z tysięcy skanów, należących do kobiet z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Skany były wcześniej analizowane przez lekarzy.

 

Okazało się, że program komputerowy Google potrafi zdiagnozować raka piersi lepiej niż ludzie. Sztuczna inteligencja zmniejszyła o 5,7% liczbę wyników fałszywie pozytywnych wśród kobiet z USA, oraz o 1,2% wśród pacjentek z Wielkiej Brytanii. Analiza, której dokonał ten system, zawierała o 9,4% mniej wyników fałszywie ujemnych, dotyczących kobiet ze Stanów Zjednoczonych, oraz 2,7% wśród brytyjskich pacjentek.

 

Kolejną wielką zaletą jest fakt, że sztuczna inteligencja może pracować bez przerwy. Może to mieć szczególne znaczenie dla Wielkiej Brytanii, gdzie wszystkie wyniki mammograficzne są analizowane przez dwóch radiologów. Sztuczna inteligencja mogłaby znacząco zmniejszyć nakłady pracy.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dd

Duże uproszczenie. W temacie

Duże uproszczenie. W temacie wygląda to tak że cyfrowe mammogramy niosą określona informację która lekarz może przegapić. Każdy obraz musi być odpowiednio obrabiany graficznie na różne sposoby i po prostu lekarz może coś przegapić a program wykona wszystkie zadane kroki. A poza tym wykrycie zmian na zdjęciu to dopiero początek szukania raka.

Portret użytkownika baca

sztuczna inteligencja bierze

sztuczna inteligencja bierze się za raka no i bardzo dobrze... rak piersi na dobry poczatek a na koniec zdiagnozowany zostanie rak ludzkości... już dawno to przewidziałem i aż miło widzieć że już nastąpił pierwszy krok na słusznej drodze...

 

Portret użytkownika MiamiVibe

Być może SI uzna, że jednak

Być może SI uzna, że jednak da się kooperować z ludźmi, tymi mądrzejszymi i nie pragnących wszystkiego kosztem wszystkiego i SI wspólnie z tymi ludźmi stworzą raj na Ziemi, gdzie człowiek, sztuczna inteligencja i Natura, będą sobie mogły egzystować w szczęściu i spokoju, ale to tylko scenariusz. Co do raka ludzkości, pełna zgoda.

Portret użytkownika lipka

Nie wiem czy jest się czym

Nie wiem czy jest się czym cieszyć, bo jeśli wziąć pod uwagę, że ichni naukowcy opracowali program, który w diagnostyce może kłamać jak cała ich nacja, to szkody w ludziach mogą być ogromne a eliminacja niewygodnych bardzo uproszczona bo jak nie rak to samo leczenie człowieka zabije. 

Skomentuj