Amerykanie zamordowali najważniejszego irańskiego generała. Widmo wojny zawisło nad Bliskim Wschodem

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Wczoraj wieczorem w Bagdadzie doszło do zamachu na generała irańskiej Gwardii Republikańskiej Quassima Sulejmaniego. Wraz z nim zginął zastępca szefa irackiej partii PMU, Abu Mahdi al-Muhandis. Zamachu dokonali Amerykanie, którzy ostrzelali rakietami konwój pojazdów jadących z lotniska.

 

Zamordowanie przez USA jednego z najwyższych dowódców wojskowych kraju, z którym formalnie nie toczy się wojny oraz zastepce lidera jednej z najważniejszych sił politycznych w Iraku z którym również Amerykanie nie toczą wojny, to zdarzenie bez precedensu. Jego skutki mogą być bardzo niebezpieczne dla świata, bo mogą wywołać domino wydarzeń, które spowodują wybuch wielkiej wojny.

 

Można to porównać do zabójstwa Arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie, bo Sulejmani był uważany za kandydata do pozycji szefa całych sił zbrojnych Iranu. Zdarzenie to wywołało szok w Iranie, gdzie została ogłoszona trzydniowa żałoba narodowa

Generał Quassim Sulejmani

W związku z zamachem, Iran zwołał też nadzwyczajne posiedzenie Narodowej Rady do spraw Bezpieczeństwa. Nie można wykluczyć tego, że zabójstwo Sulejmaniego zostanie przez Iran zinterpretowane jako akt wypowiedzenia wojny. Może to też doprowadzić do wybuchu wojen pośrednich, na przykład w Iraku i w Libanie. Wczorajszy atak może się zakończyć wielką eskalacją przemocy.

 

Zamordowany Qassem Sulejmani odpowiadał za operacje militarne Iranu w regionie. Pracował z organizacjami paramilitarnymi takimi jak Hezbollah w Libanie i jego odpowiedniki w Iraku czy Syrii i Libanie. Z kolei Muhandis był widziany na proteście przed ambasadą USA w Bagdadzie, a wcześniej sam nazywał się "żołnierzem Sulejmaniego"

Abu Mahdi al-Muhandis

Decyzję o dokonaniu zamachu na ten konwój podjął sam Donald Trump. Niektórzy komentatorzy zarzucają Trumpowi, że usiłuje wplątać Stany Zjednoczone w kolejną wojnę, aby odciągnąć Senat USA od jego impeachmentu. Podobnie uczynił Bil Clinton gdy to jemu groziło usunięcie z urzędu.

 

To jednak niebezpieczna gra, która może spowodować, że Bliski Wschód ponownie spłynie krwią, kto wie czy nie też polską. Iran zapowiedział już zemstę i w najbliższych dniach z tego powodu należy się spodziewać eskalacji. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika APOKALIPSA

Dziwny Jest Ten Świat

Dziwny Jest Ten Świat

W  CHOŁDZIE łączymy się solidarnie z narodem Irańskim… Chwała WIELKIEJ i DUMNEJ PERSJI – wsparcie od LECHISTANU!!!

   https://www.youtube.com/watch?v=kVp0BB6J-HI  - Dziwny Jest Ten Świat 

Aaaa… to jest CUDNA dedykacja dla wszystkich SŁOWIAN… IRAŃCZYKÓW… udręczonej Palestyny i Syrii… i wszystkich okupowanych krajów!!!  Ale i również dla naszych „przecutnych opiekunuf i obrońcuf” którzy nas nawiedzają usilnie i bardzo namiętNIE…!!!

   https://www.youtube.com/watch?v=fAutHjRYVYk  - Pozdrowienia od SŁAWIAN                         

RODACY… niechaj ten utwór stanie się NOWYM HYMNEM SŁOWIAN

         ... aż do naszego całkowitego WYZWOLENIA!!!

 >>> NIE DAJMY SIĘ NASZYM OKUPANTOM  >>> Precz z REŻIMEM >>>

            >>> Precz z CENZURĄ i ZAKŁAMANIEM >>>

Portret użytkownika Kalkstein

Pod każdym artykułem na tym

Pod każdym artykułem na tym chorym portalu musi być dyskusja o aszkenazich, synagogach szatana itd, jeszcze brakuje pojebów od reptilian i nibiru. Na szczęście zjeby są w mniejszości i wygrał PIS, a w tym roku wygra Duda i będzie tu jeden wielki BÓL DUPY. Nie pozdrawiam

Portret użytkownika euklides

A ty jesteś masochistą czy

A ty jesteś masochistą czy przebywasz tu służbowo? Włącz sobie palancie TVPiS i zachwycaj się koncertami disco-polo razem z elektoratem PiSu, a potem słuchajcie przemówień Kornhausera-Dudy. Kto wie, może niedługo tak się rozochoci, że wyrecytuje jakiś wierszyk ojca pierwszej damy.

Strony

Skomentuj