Rosyjski satelita meteorologiczny zderzył się z mikro-meteorem

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Rosyjski satelita meteorologiczny Meteor-M 2-2 zderzył się z mikrometeorem, po czym zmienił orbitę i chwilowo utracił orientację. Nadzwyczajną sytuację potwierdził Roskosmos.

 

Rosyjska Agencja Kosmiczna poinformowała, że rosyjski satelita meteorologiczny Meteor-M 2-2 zderzył się z mikrometeorem, po czym zmienił orbitę i chwilowo utracił orientację. W rezultacie urządzenie zmieniło parametry pracy i przełączyło się na nieorientowany tryb lotu o dużych prędkościach kątowych.

„Zgodnie z logiką działania, statek kosmiczny przestał wypełniać zadanie docelowe i automatycznie przełączył się w tryb oszczędzania energii, gdy systemy pokładowe, które nie były zaangażowane w utrzymanie jego funkcjonowania (w tym wszystkie urządzenia pokładowe) zostały wyłączone” – podano w komunikacie.

Po wejściu w strefę rosyjskich naziemnych urządzeń kontrolnych nawiązano komunikację ze statkiem kosmicznym i rozpoczęto prace nad przywróceniem jego operatywności poprzez tłumienie prędkości kątowych, przenoszenia do standardowej orientacji oraz pozyskiwanie informacji telemetrycznych i docelowych.

 

Wcześniej radioamator Dmitrij Paszkkow zauważył, że 18 grudnia wszystkie sygnały zniknęły z satelity. Analiza orbity statku kosmicznego wykazała, że 18 grudnia jego orbita uległa zmianie, a raczej perygeum spadło o 2 km. Według Paszkowa przyczyną takiego spadku może być tylko pewien impuls. Mogło być to, jego zdaniem, obniżenie ciśnienia w urządzeniu lub wybuch na pokładzie Meteor-M nr 2-2.

 

Satelita Meteor-M nr 2-2 został wystrzelony na orbitę 05 lipca 2019 r. o godzinie 05:41 UTC z portu kosmicznego Wostoczny. Testy w locie zakończono 10 grudnia 2019 r. Deklarowano aktywne życie urządzenia przez co najmniej pięć lat. W tej chwili trwają prace, mające na celu odzyskanie aparatu. Rosyjska Agencja Kosmiczna twierdzi, że satelita jest w locie zorientowanym. Przeprowadzane są z nim regularne sesje kontrolne, aby otrzymywać informacje telemetryczne i dane z uszkodzonego sprzętu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Mikro metero zmienił orbitę

Mikro meteor zmienił orbite satelity. A te co uderzają non stop w stację ISS i w astronautów pracujących na zewnątrz. Nie wyrządzają żadnej krzywdy. Ciekawe ta folia i skafandry muszą być zrobione z pozaziemskiego materiału. Odpornego na wszystko łącznie z zabójczym promieniowaniem z kosmosu i temperaturami. To może samochody z tego produkować, jako nie zniszczalne?

kolo21

Portret użytkownika SurvivorMan

Świetny artykuł, by zwrócić

Świetny artykuł, by zwrócić uwagę na to, że meteoroid, meteor, bolid i meteoryt, to określenia zupełnie innych obiektów i raczej nie da się ich zamiennie stosować Dirol
Do definicji poszczególnych określeń odsyłam do internetu bo nie chce mi się tego wszystkiego pisać, ale nawiązując do artykułu, powiem tak:
Rosyjski satelita nie zderzył się z meteorytem / mikrometeorytem, ponieważ końcówka "ryt" oznacza w tym wypadku obiekt który dociera do powierzchni ciała niebieskiego, na przykład Ziemi...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika JM_Wind

Raczej chodzi o meteor bo

Raczej chodzi o meteor bo meteoryt wykopuje sie z gleby planety w którą uderzył.. "ryt" od rycia...  A meteor sobie leci i leci i czasem może w cos walnąć.. Jak w planetę to wtedy może być meteorytem pod warunkiem, że ktoś go wykopie. . 

Portret użytkownika dociekliwy obserwator

A w satelitę to też jest

A w satelitę to też jest "rycie", a jeśli tak to czy rycie w satelitę radzieckiego jest tożsame z ryciem w satelitę amerykanckiego, bo jeśli nie, to może powinno sie na tę okoliczność jakie nowe pojęcia wymyśleć, np.: meteorytusa i/lub meteorytrusa (ciągle mi to usa wychodzi - feler jakiś...), pomóżcie koledzy !

Skomentuj