Anomalne zjawisko w Rosji, szalony rozrost rzęsy wodnej na jednej z rzek

Kategorie: 

Rzeka Seversky Donets (Се́верский Доне́ц, укр. Сі́верський Доне́ць) w zaskakująco szybkim tempie pokrył się szmaragdowym dywanem utworzonym z kolonii roślin wodnych (rodzaj rzęsy - łac. Lemna ). Cała rzeka w okolicach Kamieńska (ros. Ка́менск) zarosła błyskawicznie w krótkim czasie. Widok jest imponujący.

 

Istnieje kilka wersji nienormalnie szybkiego rozmnażania się roślin wodnych. Mieszkańcy uważają, że zjawisko można obserwować, bo rzeka spowolniła. Ta wersja nie jest jednak w pełni przekonywująca. Botanicy twierdzą, że w okolicach powstały korzystne warunki pogodowe dla rozwoju kolonii w pobliżu miasta. W tak dobrych warunkach atmosferycznych rzęsa mogłaby pokryć słodkowodne akweny całego globu ziemskiego zaledwie w kilka tygodni.


W rosyjskim Internecie pojawiło się wiele informacji na temat zjawiska. Rzęsa wodna może być traktowana, jako bardzo użyteczna roślina. Zawiera ona w liściach dużo białka – prawie tyle, co fasola. Wiadomo, że wzbogaca wodę w tlen. Okazuje się, że można z niej przygotowywać lecznicze napary. Stanowi też przysmak dla ryb, ptaków, piżmaków i nutrii. Może być przydatna, jako pasza, na fermach drobiu. W nadchodzących latach podobne zjawisko na pewno nie powtórzy się prędko.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Adrem

Oj ludziska, ludziska. Uczyć

Oj ludziska, ludziska. Uczyć się trzeba.
Pistia (Pistia stratiotes)
Roślina pływająca pochodząca ze strefy tropikalnej i subtropikalnej, przy czym naturalny zasięg jest nieznany (pierwszy raz opisana z Nilu w rejonie Jeziora Wiktorii). Obecnie rozpowszechniona wszędzie w ciepłych wodach, często jako uciążliwy chwast. U nas uprawiana jako roślina akwariowa, a także dekoracyjna (choć czasem denerwująca) roślina do oczka wodnego.
Pozyskanie rośliny nie stanowi problemu - rozrasta się w tempie ekspresowym, moje źródło to były 3 nędzne, małe roślinki, po tygodniu odbiły i rozrosły się, po dwóch opanowały połowę tafli 80x35cm :) .
Uprawa rośliny nie przysparza absolutnie żadnych problemów, rośnie jak głupia w każdych warunkach ;) Woda ciepła, chłodna, twarda, miękka, kwaśna czy zasadowa, to nie ma znaczenia. Jedyne czego nie lubi to zastojów powietrza, u mnie w Akwarium po prostu klapki do karmienia są zdjęte, poza tym, często podnoszę pokrywę, żeby coś poprawić, wyłowić listek itp. itd. ;)
Roślina bardzo dekoracyjna, jasno zielone liście skupione w dekoracyjnej rozetce, oraz długie, wyjątkowo piękne (jak na mój gust ;) ) korzenie są oryginalną ozdobą akwarium.
W plątaninie "włosków" na korzeniach jak mniemam żyje dużo różnych, małych organizmów, ponieważ Narybek uwielbia czaić się i żerować w tym miejscu :) .
Aby roślina nie rozdrabniała się należy odcinać młode (które zresztą bezproblemowo rosną dalej i się mnożą).

Doskonale nadaje się do zaciemniana pewnych rejonów akwarium, tworząc piękny efekt "półcienia" ze smugami lekko przytłumionego światła :) , zapewnia idealne warunki dla roślin cieniolubnych np. Anubiasów, microsoriów, bolbitisów.
Ryby także uwielbiają przebywać w tej strefie :)

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ