Chiny wystrzeliły z sukcesem rakietę Długi Marsz 5, która pozwoli im na podbój kosmosu

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

W zeszły piątek, z prowincji wyspy Hainan wystrzelono nową ciężką rakietę Długi Marsz 5 (Chang Zheng 5). Jest to kluczowy krok, aby chińska agencja kosmiczna mogła osiągnąć cele takie jak lądowanie na Marsie. Posiadanie takiej potężnej rakiety ma również za zadanie umocnić pozycję Chin jako wiodącej potęga w przestrzeni kosmicznej.

 

Największa chińska rakieta kosmiczna ma średnicę 5 metrów i ma udźwig do 25 ton na niską orbitę i 14 ton na orbitę geostacjonarną. Została wystrzelona z kosmodromu Wenchang i weszła na orbitę około 15 minut później. Rakieta wyniosła satelitę telekomunikacyjnego Shijian 20, który został skutecznie umieszczony na orbicie. Według oficjalnych komunikatów misja zakończyła się sukcesem. 

Poprzedni test rakiety Długi Marsz 5 miał miejsce w 2017 roku i okazał się wielką klapą. Rakieta uległa awarii i po niespełna sześciu minutach od startu spadła do Pacyfiku. Spowodowało to zmiany terminów misji na Marsa do połowy 2020 roku a nie jak planowano, do końca obecnego 2019.

 

Jeśli misja na Marsa w 2020 ma być realna, taka rakieta jest Chinom niezbędna, bo nie mają żadnej innej, która byłaby w stanie wykonać taką misję. Prezydent Chin Xi Jinping nie ukrywa, że ma ambitne plany eksploracji kosmosu, a jego kraj ma w tym zakresie przewyższyć Stany Zjednoczone i Rosję pod względem jego ilości startów orbitalnych z 33 wystrzeleniami w 2019 roku i 39 w roku poprzednim. Zanotowano też dwa nieudane starty.

W styczniu 2019 roku Chiny stały się też pierwszym krajem, który wylądował sondą kosmiczną na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Rakieta Długi Marsz 5 ma być również używana w eksploracji Księżyca. Zostanie użyta do wysyłania księżycowy łazika Chang'e 5, który ma za zadanie sprowadzić próbki powierzchni Księżyca na Ziemię. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Jeszcze niedawno pewni

Jeszcze niedawno pewni apolgeci od głoszenia chińskiej biedy wyśmiewali to "plastikowe imperium badziewia" A tu klops, bo z tego"znowu ryżu na obiad" Zrobiło się prawdziwe światowe mocarstwo I odwrotnie z resztą też potrafi się robić np. Ze snów o potędze stale wychodzi klops ale potem..... wychodzi jeszcze większy klops niż był. 

Portret użytkownika euklides

Oczywiście silnik rakietowy

Oczywiście silnik rakietowy spełnia normy emisji spalin Euro 10 i nie emituje gazów cieplarnianych, więc takie cudo można bez żadnych obostrzeń wystrzeliwać. Dlatego Polaku zamień piec węglowy na silnik rakietowy i grzej paliwem stałym.

Portret użytkownika Groot

Na silnikach rakietowych

Na silnikach rakietowych napędzanych paliwem stałym daleko się nie zaleci. Tu trzeba radykalnie zmienić źródło napędu i wtedy dopiero można marzyć o podboju kosmosu, a ten jest nieograniczony w czasie i przstrzeni podobnie jak ludzka głupota.

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika Kmieć

Rakiety! Co tam rakiety.

Rakiety! Co tam rakiety. Furda tam...

My w III RyPy mamy największego na świecie Aragorna. W Świebodzinie. A Chińczycy nie.
I demokrację mamy.
I "Prawa Człowieków" u nas są respektowane jak nigdzie indziej na świecie. Człowieki panoszą się u nas z geszeftami bezkarnie jak chcą i kiedy chcą...

I tu jest nasza wyższość  MORALNA(*). O!

(*) moralność gatunku opisanego przez niejaką Gabrielę Zapolską.

 

 

"Wybiórczość empatii dyskwalifikuje moralnie."
Internauta Oscar

Skomentuj