Nad Polską przeleci kosmiczny pociąg Elona Muska

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Już dzisiaj o godzinie 16:25 czasu polskiego, na nocnym niebie będzie można zaobserwować spektakularne zjawisko astronomiczne - przelot konstelacji satelitów systemu telekomunikacyjnego Starlink, budowanego przez korporację SpaceX. Będą one dobrze widoczne ponieważ lecą jeden za drugim, co wygląda tak jakby po niebie leciał pociąg.

 

Nad całą Polską będzie można obserwować przelot drugiej partii satelitów Starlink wystrzelonych ponad miesiąc temu. Pierwszy przelot tej konstelacji miał miejsce w listopadzie, ale przypadł na dzień i nie można było ich zaobserwować. Dzisiaj ma być inaczej, bo o 16:25 z pewnością będzie już noc. Jeśli pogoda pozwoli będzie można podziwiać spektakl, który może się nawet skojarzyć z inwazją obcych.

 

Cały przelot potrwa około 8 minut. Satelity znajdą się nad południową częścią Polski i zależnie od miejsca obserwacji będą widziane w innym miejscu nieboskłonu. Mieszkańcy Podkarpacia zobaczą je w zenicie, a ze środkowej Polski będą widoczne na tle gwiazdozbioru Pegaza. 

Jasność tych satelitów to +3 do +4 magnitudy gwiazdowej, czyli powinny być doskonale widoczne nie tylko z miejscowości o niskim zanieczyszczeniu światłem, ale i z miast. Warto udać się na dwór, poszukać odpowiedniego miejsca i cieszyć oczy tym zjawiskiem, ponieważ następnym razem satelity mogą się już rozproszyć i nie będą leciały jeden za drugim, co robi tak duże wrażenie.

 

SpaceX zamierza otoczyć Ziemię konstelacją do 40 tysięcy satelitów systemu Starlink. Docelowo kolejne wynoszenia następnych rojów satelitów mają się odbywać co dwa tygodnie. Pojawiają się jednak obawy o bezpieczeństwo ruchu na niskiej orbicie po tak wielkim jej nasyceniu przez jedną tylko korporację. Głosy sprzeciwu dochodzą też ze środowiska astronomicznego, które nie jest zachwycone ze względu na wpływ tych satelitów na zdolność prowadzenia obserwacji kosmosu z powierzchni Ziemi.

 

Dziesiątki tysięcy satelitów ma docelowo zapewnić globalny system dostępu do internetu. Cały projekt uruchomiono w 2015 roku i ma budżet wynoszący 10 mld dolarów. Gdy konstelacja zacznie działać, może się okazać, że internet z kosmosu stanie się nowym standardem jak w przypadku pozycjonowania GPS. Oznacza to, że telekomunikacje czeka kolejny przełom.

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dzik

Trafne spostrzeżenie Kolo21.

Trafne spostrzeżenie Kolo21. Lemingi wierzą ze sa inne satelity, przecież mają tyle ich zdjec w google, chociaż naprawde nigdy żadnego na niebie nie widzieli własnymi oczyma.  W USA jedna prawdziwa satelita spadła, wpisz w google,  satelita-samsunga-wpadla-wprost-do-ich-ogrodka

Wyjatkowo trafny  tytuł artykółu, mówi prawdę o pociagu. Pociąg ma połaczone ze soba sztywno wagony. Podobnie te kilkanaście lkświecidełek połaczonych linką mknie powoli za lokomotywą w tych samych odstępach na lince. Ale czy da sie połaczyć linka 40 tys wagonów? Da się przecież trzeba w księgowosci na coś rozpisać te 10mld zysku (250 tys na wagon)

 

 

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Portret użytkownika dzziadek ze wsi

A teraz coś z wiejskiej

A teraz coś z wiejskiej poezji.

Leci Elon prędko, prędko po doktora, bo dupa bardzo chora.

Przyszedł doktor z szczepionkami, a Elon w niego gazami.

Doktor mówi co to? co to? Wziął za mordę rzucił w błoto.

Portret użytkownika Alien1974

Szybko podaliście info nie ma

Szybko podaliście info nie ma co, niemal półtorej godziny  przed przelotem. Ja widziałem w maju tego roku i z zaskoczenia. Było zjawiskowo. W pierwszej chwili myślałem, że lecą Anunnaki po Kaczyńskiego, czarnych z ePISkopatu i po resztę ferajny z Konfederacji, bo obiekty kierowały się akurat na Warsaw. Żart Smile

Portret użytkownika Jam

Wlasnie to chcialem napisac.

Wlasnie to chcialem napisac. Raczej nie czytuje portali informacyjnych czy geekweekow lewicowych sponsorowanych przez twojapogoda.pl tylko was. A wy 1,5 godz przed przelotem zapodajecie info no szkoda szkoda. Obejrzaloby sie z 12x50. 

Skomentuj