Znaleziono nowy sposób na powstrzymanie łysienia

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli nową strukturę, której zrozumienie pomoże opracować nowe sposoby zwalczania łysienia. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie Science.

 

Każde nowe włosy na naszej głowie powstają z powodu tak zwanych brodawek skóry właściwej - obszarów tkanki skórnej, które odżywiają cebulkę włosa. Komórki brodawkowate są w stanie indukować tworzenie nowych mieszków włosowych, powodując różnicowanie komórek macierzystych w naskórku. Kiedy interakcja międzykomórkowa zostaje zakłócona, nowe włosy nie rosną w miejsce utraconych.

 

Badając mechanizmy interakcji między komórkami brodawki i komórkami macierzystymi, naukowcy odkryli, że błona skórna otaczająca mieszki włosowe jest mięśniem gładkim, którego główną funkcją jest przyciąganie brodawki skóry właściwej do cebulki włosa. Prawdopodobnie błona skórna odgrywa ważną rolę w procesie wypadania włosów, robiąc miejsce dla rozpoczęcia nowego wzrostu włosów. Jeśli częstotliwość tego procesu stanie się zbyt wysoka, zacznie się łysienie.

 

To odkrycie umożliwia zmianę podejścia do zapobiegania i leczenia łysienia. Blokowanie błon skóry nie jest w stanie stymulować wzrostu nowych włosów, ale pozwala zachować te, które już wyrosły.

„Tego rodzaju mięśni nie można kontrolować dobrowolnie. To jest jak mięsień w naczyniach krwionośnych” - powiedział główny autor badania Michael Randle. „Ale możemy kontrolować je za pomocą leków”.

Ingerencja w błonę skórną umożliwia nie tylko zatrzymanie cyklu wzrostu, ale także utrzymanie włosów tak długo, jak to możliwe i zapobieganie cofaniu się mieszków włosowych. Wpływając na ten mięsień, dermatolodzy mogą zapobiec przejściu mieszków włosowych w stan uśpienia, w którym mieszki włosowe nie dają nowych włosów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika mgr inz ja

Pewnie wejdzie tutaj sporo

Pewnie wejdzie tutaj sporo osób które nadmiernie łysieją. Mam dla was bardzo prostą radę - stosujcie olejek eteryczny z lawendy lub herbaciany, ponieważ zawieraja one dysruptory endokrynne o dzialaniu antyandrogennym i podobnym do estrogenow. Czyli hamuja dzialanie testosteronu odpowiedzialnego za lysienie. Sa to na tyle silne substancje ze znane jest wiele przypadkow rozwoju piersi u dziewczynek a nawet chlopcow w wyniku ich stosowania. Mysle ze zmiany na ziemi moglyby o tym napisac swietny artykul (w zasadzie to temat na kilka książek), poniewaz sa to przy okazji szalenie niebezpieczne substancje dla kobiet w ciazy, ktore zaburzaja gospodarke hormonalna i co za tym idzie plodnosc dziecka do konca jego zycia. Warto naglasniac te informacje, bo kobiety nie rujnowalyby zycia swoich dzieci tymi olejkami, gdyby wiedzialy co robia. 

Skomentuj