Na Słońcu po ponad 270 dniach wreszcie pojawił się nowy aktywny region

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Na Słońcu, po rekordowo długiej flaucie, wreszcie pojawiła się jakaś plama. Astrofizycy sądzą, że jest to pierwszy aktywny region następnego cyklu słonecznego. 

 

Nieposiadająca jeszcze oficjalnego numeru plama jest widoczna na zdjęciach nadsyłanych przez obserwatorium solarne NASA SDO - Solar Dynamics Observatory. Eksperci twierdzą, że jest to nowy rodzaj aktywności wskazujący na prawdopodobne zmiany zachowania naszej dziennej gwiazdy w nadchodzącym czasie.

 

Opinia jakoby była to plama nowego cyklu jest oparta na jej polaryzacji magnetycznej. Plamy starego, 24 cyklu słonecznego miały biegunowość -/+ a ta plama wręcz przeciwnie +/- czyli odwrotną. Jest to zgodnie z prawem Hale'a, wedle którego plamy zmieniają biegunowość z jednego cyklu słonecznego do następnego. Dlatego wydaje się, że jest to już plama słoneczna nowego 25 cyklu słonecznego.

Oczekiwania astrofizyków wieszczących możliwe wieloletnie minimum słoneczne na miarę minimum Maundera, mogą się okazać przedwczesne. Analitycy oczekują, że kolejny cykl solarny będzie powoli zyskiwać na siłę w nadchodzących latach, osiągając szczyt aktywności w okolicach lipcu 2025 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj