Długie przebywanie w przestrzeni kosmicznej może poważnie zagrażać życiu i zdrowiu astronautów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ostatnie badania przeprowadzone przez NASA ujawniły, że ekspozycja na zerową grawitację może negatywnie wpływać na przepływ krwi w organizmie. Badanie zostało przeprowadzone na 11 zdrowych astronautach – dwóch kobietach i dziewięciu mężczyznach w wieku około 46 lat. Każda z badanych osób przebywała średnio średnio sześć miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Lekarze monitorowali lewą żyłę szyjną astronautów. Naczynie to jest odpowiedzialne za odprowadzanie krwi z mózgu, szyi oraz twarzy. Pierwsze testy przeprowadzono 50 dni przed lotem w kosmos, następnie po 150 dniach w kosmosie, oraz ostatnie, po 40 dniach od powrotu na Ziemię.

Badanie ujawniło, że siedmiu spośród jedenastu astronautów wykazywało oznaki zablokowanego lub odwróconego przepływu krwi, szczególnie w lewej wewnętrznej żyle szyjnej. Stan ten może powodować poważne problemy zdrowotne, a w wyjątkowych przypadkach nawet do śmierci.

Wyniki badań były zaskoczeniem dla Michaela Stengera, kierownika Cardiovascular and Vision Laboratory, zwłaszcza, że ​​astronauci nie wykazali żadnych objawów posiadania skrzepu. – „Nie spodziewaliśmy się, że astronauci doświadczą zmniejszonego przepływu krwi w żyle szyjnej. Badani nie wykazywali żadnych objawów tego stanu.”

Dzięki wynikom badań wiadomo, że długie podróże kosmiczne mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Odkrycie to jest niezwykle istotne w obliczu planowanych podróży kosmicznych, m. in. na Marsa, która planowana jest na 2024 rok.

Podróż na Marsa trwałaby prawdopodobnie około 8 miesięcy, które ochotnicy musieliby spędzić w przestrzeni o zerowej grawitacji. Według doniesień, NASA rozpoczęła badania dotyczące przepływu krwi po tym jak astronauci zaczęli zgłaszać problemy ze wzrokiem po dłuższym pobycie w przestrzeni kosmicznej.

 

Eksperci uważają, że wyniki były twardym dowodem na to, że należy przeprowadzić więcej badań dotyczących lotów kosmicznych i ich wpływu na ludzkie ciało, zanim człowiek wyruszy w długą podróż kosmiczną.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika nie pewny

Zgadzam sie tu z przedmówcą

Zgadzam sie tu z przedmówcą "gnago"  że dopuki nie skonstruują statków króre będą poruszały sie ruchem śrubowym w przestrzeni kosmicznej czyli tworząc substytut "siły grawitacji"ruchem odśrodkowym jednocześnie zachowując kierunek lotu a i też stacji kosmicznych w ten sam sposób tworzących ciążenie (o ile grawitacja istnieje , a nie siła dokładnie o przeciwnym zwrocie) 

Portret użytkownika gnago

Ustalmy że do dziś nie

Ustalmy że do dziś nie uprawiamy ludzkich podróży kosmicznychkiedy odpowiedni ciąg silnika tworzy pseudo grawitację równą ziemskiej. a w drugiej połowie podróży hamowanie tworzy to samo. Oczywiście pomijam doniesienia o tajnej flocie kosmicznej co tępi kosmitów w Układzie słonecznym.

Nie dorobilismy się również stacji kosmicznych w formie koła, które obrotem symulowałyby warunki ziemskie

Skomentuj