Na Antarktydzie odkryto najgłębsze miejsce na powierzchni Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Oregon University

Glacjolodzy zaprezentowali w czasopiśmie branżowym Nature Geoscience najbardziej dokładne odwzorowanie podlodowej topografii Antarktydy. Nieoczekiwanie odkryto wiele nowych struktur, z których jedna, sięgająca 3,5 kilometra może się okazać najgłębszym miejscem z wszystkich lądów.

 

Grupa naukowców z University of California Irvine, pracowała w ramach projektu BedMachine, którego celem było stworzenie nowej mapy powierzchni znajdującej się pod lodem. Dzięki technologii radarowej udało im się odnaleźć, najgłębsze miejscu na lądzie. Zostało ono zlokalizowane pod lodowcem Denman znajdującym się we wschodniej części Antarktydy.

Analizując dane zbierane od 1967 roku i korelując je z informacjami o ruchach lodu, eksperci ustalili jak dużo lodu wypełnia podlodowcowy kanion. Według ich obliczeń, rozciąga się na ponad 3500 metrów poniżej poziomu morza i z tego powodu jest to najniższy punkt na powierzchni Ziemi. 

 

Już poprzednie mapy wykonywane metodą radarową wskazywały na obecność kanionu pod lodowcem Denman, ale były to tylko niezbyt dokładne estymacje. Teraz odkryto, że gdyby lodowiec stopniał to właśnie tam znajdowałaby się największa na świecie depresja.

Dla porównania dno Morza Martwego w Izraelu znajduje się 817 m p.p.m a maksymalna głębokość Jeziora Bajkał to 1186,5 m p.p.m. Do tej pory to właśnie Bajkał był uważany za największą światową kryptodepresję. Okazało się jednak, że kanion pod lodowcem Denmana jest aż trzy razy głębszy!

 

Odkrycie takiej struktury na Antarktydzie z pewnością rozpali emocje wśród zwolenników teorii spiskowych, którzy od lat twierdzą, że na Antarktydzie znajdują się miejsca tak głębokie, że możliwe jest dotarcie do wnętrza Ziemi. Odkrycie amerykańskich glacjologów powoduje, że ta dziwna teoria nieoczekiwanie zyskała na wiarygodności.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj