Oceany tracą tlen w szokującym tempie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowy raport opublikowany w miniony weekend na konferencji ONZ przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody alarmuje o drastycznym spadku poziomu tlenu w morzach i oceanach na całym świecie. Jakie konsekwencje dla przyrody niesie za sobą takie zjawisko?

Naukowcy szacują, że w latach 1960-2010 oceany na całym świecie straciły ok. 2% tlenu. Jednocześnie w tym samym czasie odnotowano powstanie ok. 700 „martwych stref” przy wybrzeżach, w obrębie których tlenu nie ma wcale. Przed rokiem 1960 stref takich było zaledwie 45.

Gatunki zwierząt morskich takie jak tuńczyk, marlin czy rekin są szczególnie wrażliwe na niedobór tlenu ze względu na swój duży rozmiar i wysokie zapotrzebowanie energetyczne. Do zmiany znacznie lepiej przystosowują się z kolei meduzy i niektóre kalmary potrzebujące znacznie mniej tlenu.

Wszelkie zmiany stężenia tlenu w oceanach grożą załamaniem się dotychczas panujących łańcuchów pokarmowych, powodując rozległe zakłócenia w całym ekosystemie morskim. Ryby to wciąż ważne źródło białka i innych składników odżywczych w diecie wielu ludzi. Jeśli spadek tlenu w wodzie będzie postępować, bardzo możliwe, że wkrótce spożywanie ryb morskich będzie bardzo kosztowne lub nawet niemożliwe.

Uboższa dieta ludzi to jednak nie najdotkliwsza konsekwencja niskiego poziomu tlenu w oceanach. Jego obniżenie wynika przede wszystkim ze stopniowego ocieplania się wody, ponieważ ciepła woda zawiera mniej tlenu – staje się bardziej wyporna. Naukowcy szacują, że jeśli globalne temperatury na Ziemi nadal będą rosnąć, do 2100 roku poziom tlenu w morzach i oceanach spadnie o kolejne 4%.

Spadek stężenia tlenu w wodzie zagraża ekosystemom morskim już sponiewieranym przez ocieplenie oraz zakwaszenie oceanów. Badacze są zdania, że do opanowania sytuacji konieczne jest wzmożone, ogólnoświatowe działanie proekologiczne w nadchodzącym dziesięcioleciu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika ytjreartrjykiulo

tak właśnie działa na

tak właśnie działa na ekosystem skażenie fukushimskie - najpierw zabija drobinki produkujące tlen dla całego świata - później inne większe cusie nie mają co jeść abo zdychają na atak serca od skażenia co widać na google grafika po wpisaniu odpowiednich fraz np. fukushima pacific mass dying... i co myslisz że ciebie to nie dotyczy ??? 

tzn. że nie myślisz...

Portret użytkownika Kwazar

Sądziłem do dzisiaj, że

Sądziłem do dzisiaj, że oceany tracą (oddają,wydalają) tlen żebyśmy mieli czym oddychać lub dlatego ....mamy czym oddychać.Ale NIE ! One diziaj robią to dramatycznie ! Do niedawna to "dramatycznie" było czymś normalnym.No, to teraz uwaga.Jak przestaną oddawać tlen "dramatycznie" Całkiem możliwe,że szybko sie udusimy, bo to właśnie było normalne.

Portret użytkownika Felipesku

Tak poza tym to jak juz

Tak poza tym to jak juz przyczynilosmy sie do obumierania oceanow yo teraz nalezalo by pomyslec czy nie nalezy ich czasem naylewniac sztucznie... choc przez jakis czas na probe... lub odnowic flore ktora przyczyniala sie do produkcji tlenu... do uzgodnienia... ... ta planeta zadza idioci.

Portret użytkownika Felipesku

Tak wlasnie wyglada swiat

Tak wlasnie wyglada swiat kyory jeat zarzadzany przez glupcow uwazajacych sie za godnych tego zadania... swiatem powinni zadzic biolodzy/ekolodzy i wolnomysliciele a nie zadbi wladzy i pieniedzy darmozjady.... to nie jest swiat zwierzat... nie wygra najsilniejszy.... nie wygra madry... nie wygra bogaty... w swiecie ludzi da sie wygrac tylko jednoscia ludzi i dbaniem o srodowisko. Zaden polityk wam tego nie zapewbi glupcy... i zaden ustroj... to stan umyslu zupelbie odmienny od spojrzenia kapitalisty cwaniaczka zza kolka wolksvagena co dymi tylko jak nie jest na tescie... szkoda gadac tak na prawde.... nic nie ogarniacie ludzie nic.

Portret użytkownika euklides

W takim razie życie morskie w

W takim razie życie morskie w podzwrotnikowych strefach ciepłych wód powinno dawno zniknąć, a kwitnąć w okolicach biedunów. Niestety wbrew politnaukowcom jest na odwrót, a te paniczne ruchy, które osiągnęły poziom "musimy zjadać dzieci" coraz bardziej mnie intrygują. Jakaż głęboko skrywana tajemnica dzięki większemu stężeniu CO2 lub ociepleniu wyjdzie na jaw? Druga możliwość: gadzie móżdżki czegoś się boją - może nie tolerują większych stężeń CO2 w powietrzy i zdechną. Któż to wie.

Portret użytkownika adzislaw86

Pfuuu.... ha ha sam związek

Pfuuu.... ha ha sam związek chemiczny H2O ma w sobie tlen logicznie myśląc nie może być coś takiego jak mniej tlenu w wodzie to jest nie realne w przyrodzie bo sama woda by istniej musi się składać z tlenu...

Skomentuj