Nieznana piąta siła w naturze może rzeczywiście istnieć

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Współczesna nauka zna cztery oddziaływania podstawowe – są to oddziaływania grawitacyjne, elektromagnetyczne, słabe i silne. Jednak w ostatnich latach, węgierscy naukowcy donoszą o możliwym odkryciu kolejnej, piątej siły natury. Podczas najnowszych badań odkryto anomalię, która zdaje się potwierdzać jej istnienie.

 

Kilka lat temu, Attila Krasznahorkay i jego zespół z Węgierskiej Akademii Nauk zaobserwował obecność piątej siły natury w rozpadzie izotopu berylu. Teraz ten sam zespół natrafił na kolejny ślad, sugerujący istnienie piątego oddziaływania podstawowego. Jeśli odkrycie zostanie oficjalnie potwierdzone, naukowcy będą mogli lepiej zrozumieć siły rządzące Wszechświatem, a nawet rozwiązać zagadkę ciemnej materii.

 

W poprzednich badaniach sprawdzano, jak niestabilny beryl-8 rozpadał się na pary elektronów i pozytronów. Fizycy obserwowali nietypowy wzrost liczby tych cząstek, oddzielających się przy kącie 140 stopni. Ustalono, że za tą anomalią może stać nowy rodzaj podstawowego bozonu - cząstka o masie 17 megaelektronowoltów (MeV), której nadano nazwę X17.

Attila Krasznahorkay i jego zespół przeprowadził nowe badania, w których skupiano się na zmianie stanu wzbudzonego jądra helu. Naukowcy ponownie obserwowali pary elektronów i pozytronów, oddzielających się pod kątem, który nie pasuje do obecnie akceptowanych modeli. Tym razem, wzrost liczby cząstek został zauważony przy kącie 115 stopni. Zespół obliczył, że jądro helu również mogło wyprodukować krótkotrwały bozon o masie nieco poniżej 17 megaelektronowoltów.

 

Jeśli powstawanie tajemniczej cząstki X17 nie jest dziełem jakiegoś przypadku, może ona wskazywać na piątą siłę natury, która wyraźnie różni się od czterech oddziaływań podstawowych. Potrzebne są dalsze eksperymenty, podczas których może dojść do przełomu, a gdy istnienie cząstki X17 oraz piątej siły zostanie potwierdzone, utoruje to drogę do połączenia materii widzialnej z niewidzialną.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Normin

Aaaależ wy macie zacięcie i

Aaaależ wy macie zacięcie i zdolności do zachłystywania się i wpadania w stan uwielbienia nad każdą pierdołą i wzmianką  o wypocinach NAŁUKOFCÓW… opłacanych przez zwyrodniałe i zdegenerowane HIHIjeny które to twierdzom wszem i wobec… że są MATłochem WYPranym i JETYnym na „swej” PQSYtyni… iii… żaden sprzedajny NAŁUKOFY matoł nie potrafi wyprowadzić najprostszego równania matematycznego lub formuły filozoficznej które to by w prosty logiczny i naukowy sposób raz na zawsze udowodniły że wszystko co mówią te o,CIOCIOSANe FISYtaszki… to wierutne łgarstwo, obłuda i oszustwo w każdym calu… bo te HAHAZARASKOWE gyNIGDY nawet jak NIC nie MÓFIĄ to i tak bezczelnie HŁAMią!!!

… A więc… - do miłego przebudzenia… w LEPSZYM ŚWIECIE… chyba że co niektórym dobrze jest w tym QŻERNYM „ŚMYHU’rdzącym $$AMBIE… - a… to miłej "kąpieli"!!!

https://www.youtube.com/watch?v=YGSfBvRldp8 -  ... geneza kłamstwa"

Portret użytkownika Illuminat13

Jeśli nie zatroszczymy się o

Jeśli nie zatroszczymy się o naszą planetę, poniesiemy przykre konsekwencje.

Żałośnie wygląda ziemia, zmarniała; świat opadł z sił, niszczeje, niebo wraz z ziemią się wyczerpały. Ziemia została splugawiona przez swoich mieszkańców, bo pogwałcili prawa, przestąpili przykazania, złamali wieczyste przymierze. Dlatego ziemię zżera przekleństwo, a jej mieszkańcy pokutują. – Księga Izajasza, 24:4-6

Nadszedł Twój gniew i pora (...) aby dać zapłatę sługom Twym, prorokom i świętym, (...) i aby zniszczyć tych, którzy niszczą ziemię. – Apokalipsa św. Jana, 11:18       i tu do was samych kupujacych chinskie gowno na chwile Ziemia to smietnisko i pole chciwej walki za kawalek pokazania kim nie jestem i kim za chwile nie bede Smierc dopadnie kazdego i dobrze ze zycie ludzkie trwa tylko chwile Coz by sie stalo jakby zyli dluzej

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika еuklidеs

OK sprostowanie, to nawet

OK sprostowanie, to nawet jest w artykule tylko mi umknęło, jak przeczytałem "pozytron". Pozytron to po polsku "pozyton". Czyli obserwowano zmianę przekroju czynnego zjawiska w zależności od kierunku emisji par elektron - pozyton, określonej ściślej jako kąt poiędzy kierunkiem emisji tych cząstek.

Portret użytkownika еuklidеs

Ech admin, takich

Ech admin, takich hipotetycznych "cząstek" jest multum. Ostatnio potwierdzili istnienie bozonu Higgsa i był to jakiś przełom? Przełom będzie gdy ktoś dostrzeże w tym regularność, zapisze eleganckimi równaniami, bo nazywanie każdego zjawiska "cząstką" i dopisywanie do katalogu pierdyliarda "cząstek" naprawdę nic nie daje.

Poza tym adminie taka rada - opisuj tyle ile zrozumiałeś. O jakim kącie piszesz, między czym, a czym?

Skomentuj