Fizycy twierdzą, że czas jest złudzeniem i tak naprawdę nie istnieje

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Istnienie czasu wydaje się być czymś zupełnie normalnym i realnym, gdyż żyjemy z dnia na dzień, funkcjonujemy, chodzimy do pracy czy szkoły a gdy kładziemy się spać - budzimy się następnego dnia. Samo istnienie czasu prawdopodobnie jest jedynie zakodowane w naszych umysłach a jak twierdzą naukowcy, czas sam w sobie tak naprawdę nie istnieje.

 

Stare powiedzenie o czasie, który ucieka, wydaje się dobrze opisywać jego właściwość. Jednak, gdy powstała ogólna teoria względności Einsteina, która opisuje prawa fizyki na dużą skalę, nagle okazało się, że to co nam się wydaje może być dalekie od prawdy.

 

Fizyka kwantowa próbuje opisać zależności najmniejszych nawet cząstek we Wszechświecie, a jej osiągnięciem jest między innymi teoria dualizmu korpuskularno-falowego, stwierdzająca, że światło jest zarówno falą jak i cząstką. Przez wiele lat fizycy próbowali łączyć ze sobą obowiązujące ustalenia naukowe poszukując teorii wszystkiego, która bez względu na skalę układu opisuje wszystko we Wszechświecie, jako ze sobą powiązane - od cząsteczek do galaktyk.

 

Już ponad 40 lat temu, wyprowadzono równanie Wheelera-DeWitta, z którego wynikało, że czasu jako takiego nie ma. Jednak ich odkrycie przez długi czas wydawało się zbyt kontrowersyjne, bo nikt nie mógł tego pojąć jak to możliwe, że czas nie istnieje na poziomie materii.

 

Nasz przywiązany do „szkiełka i oka” sposób postrzegania świata jest też podstawowym problemem w zrozumieniu koncepcji świata bez czasu. To co obserwujemy i to, co subiektywnie postrzegamy jako "czas" jest w rzeczywistości efektem wymiernych globalnych zmian w świecie wokół nas. Im bardziej zagłębimy się w świat atomów, protonów i fotonów, zrozumiemy, że pojęcie czasu staje się coraz mniejsze.

 

Według naukowców zegary, które towarzyszą nam na co dzień, z fizycznego punktu widzenia nie mierzą jego upływu, tylko pomagają nam w organizacji naszego życia. Teoria o nieistniejącym czasie jest nieco szokująca i trzeba sobie umieć to jakoś uporządkować, ponieważ w przeciwnym wypadku zadziała typowy psychologiczny mechanizm wypierania.

 

Gdy jednak zdamy sobie sprawę z istnienia takich zjawisk jak superpozycja kwantowa, czy splątanie kwantowe, to zrozumiemy, że bez nas czas nie ma prawa istnieć i upływać, bo dopiero fakt świadomej obserwacji tego jak staje się Wszechświat powoduje, że odczuwamy coś takiego jak upływający czas.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Arya

Czas jest funkcją przestrzeni

Czas jest funkcją przestrzeni służącą do lokalizacji obiektów względem siebie. Można więc powiedzieć, że służy do mierzenia odległości między obiektami. W grę wchodzi jednak jeszcze inny aspekt przestrzeni, a mianowicie prędkość poruszania się. Im szybciej coś się porusza, tym mniej potrzeba czasu. Więc w tym sensie czas jest niejako zależny od prędkości, ale wciąż pozostaje jednostką odległości. Im jednak większą prędkość, tym mniej czasu potrzeba na dotarcie z punktu A do punktu B. To wie nawet dziecko. Ale dziecko nie wie, że czas może stanąć w miejscu jeśli prędkość będzie odpowiednio wysoka. A jeśli czas staje w miejscu, to nie płynie, więc po prostu nie istnieje. 

Z drugiej strony tam, gdzie nie ma przestrzeni, tam też nie ma czasu. To tylko potwierdza, to co napisałem wyżej. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Franz Lem

_Właściwie dobre pytanie_,

_Właściwie dobre pytanie_, czy czas jako jednostka rozszezania Wszechświatata  jest funkcją  mierzenia ubytego w tym momencie czasu? Mimo to czas jest niezbędny, gdyż przez pojęcie CZAS możemy wracać do różnych wydarzeń , lecz przyszłość jest również dla nas Ziemian niezbędny inaczej nie da się okrślić niczego co  przemija ani  co ma nastąpić. To jest moja opinia czasu. A opinia fizyków może być niepoprawna, gdyż pracując nad tą tezą też potrzebowali czsu .

Portret użytkownika tomasz26

teoria czasu potrzebna jest

teoria czasu potrzebna jest wruzbitom religiom rządom producentom zegarków kalendarzy itp całemu aparatowi matrixa nwo.. no i gry co bawią się w bogów .. no bo jak mógł by ten cyrk funkcjonować bez czasu... jak to mówią szczęśliwi zegarkow nie noszą

Portret użytkownika J23

Przyszłość jeszcze nie

Przyszłość jeszcze nie istnieje.Przeszłość już nie istnieje.Przeszłość istnieje tylko w pamięci.Bez pamięci nie ma przeszłości .Jest tylko teraz ,teraz .teraz..............Więc czas nie istnieje

Portret użytkownika Easy Rider

Załóżmy, że przestrzeń nie

Załóżmy, że przestrzeń nie jest złudzeniem i że jej punkty można określić przy pomocy współrzędnych. Jeżeli więc następuje przemieszczenie obiektu materialnego z punktu A do punktu B (przy ich odległości różnej od zera), wymaga to określonego czasu. Oczywiście, jeżeli prędkość przemieszczania będzie zmierzała do nieskończoności, to czas będzie zmierzał do zera, ale nigdy tego zera nie osiągnie. Istnieje zależność matematyczna między czasem, a położeniem przemieszczanego obiektu, natomiast przy braku czasu, obiekt musiaby znajdować się jednocześnie wszędzie na odcinku pomiędzy punktami A i B.

Wychodząc z zasady względności ruchu, można też założyć, że to ruch przestrzeni powoduje zmianę względnego położenia obiektu - ale czy tenże ruch przestrzeni również nie wymaga czasu?

Portret użytkownika Karol Nidecki

Ogranicza cię Twój umysł, bo

Ogranicza cię Twój umysł, bo skąd wiesz, gdzie obiekt był wcześniej jak się przmieścił? Tylko możesz polegać na pamięci, a czas mógłby być złudzeniem. Przecież nie możesz zobaczyć czasu. Wyobraź sobie siebie zamrożonego w czasie. Zaglądasz sobie do głowy i widzisz jego wspomnienia. Z filozoficznego punktu widzenia w tej dokłanie obecnej chwili nic się nie dzieje i wszystko jest zamarznięte i jedynia masz wspomnienia, że coś się wydarzyło.Możesz pomyśleć, że przybywa ci myśli, ale pamiętaj, że w tym zarzniętym człowieku, o którym mówiłem, wspomnienia o myśleniu o tym już tam są. Generalnie chce powiedzieć, że czas nie jest taki oczywisty.

Portret użytkownika Esteban

Dokładnie. Zarówno nam jako

Dokładnie. Zarówno nam jako ludzkości i innym inteligentnym stworzeniom czas jest niezbędny, jednak w skali wszechświata sprawa może wyglądać zupełnie inaczej.Gdy do zagadnienia czasu dodamy wielowymiarowość a'la Interstellar można się zupełnie pogubić

Portret użytkownika Nie ekologicznie

Tacy fizycy. Energia to

Tacy fizycy. Energia to iloczyn masy i kwadratu prędkości światła, zaś prędkość to droga przebyta w jednostce czasu. Nie ma czasu - nie ma wzoru Einsteina. Naukowcy honoris causa?

Portret użytkownika hubi

tak... ale prędkość swiatła

tak... ale prędkość swiatła jest możliwa wyłącznie dla "czegoś" pozbawionego masy - bo rosłaby ona do nieskończoności
a dodatkowo jeszcze wg wzoru prędkość swiatła miałaby rosnąć do kwadratu.....

więc czas istnieje wyłącznie dla materii... kwanty jej nie mają i nie potrzebują czasu- dlatego możliwe jest m.in. splątanie kwatowe - coś niemożliwego przy masie...

 

 

Portret użytkownika PrawNIK

Nie wiedziłame, że fizycy

Nie wiedziłame, że fizycy zajmują się teraz filozofią. Kiedyś fizyka opierała się wyłącznie na twardych dowodach empirycznych a te mówią , że jeżeli coś się stało i się "nie odstanie" to znaczy że czas płynie. Czas to uporządkowany ciąg zdarzeń i jedynie jego subiektywny upływ jest różny.

Portret użytkownika ARTUR

Jakimi debilami muszą być

Jakimi debilami muszą być naukowcy którzy twierdzą że czas istnieje ? Jedyna wymierna właściwość to przestrzeń i jej pozycja względem innej przestrzeni , przesuwając przestrzeń możemy się dowiedzieć jak żyje przestrzeń równoległa lub obracając ją możemy uzyskać dostęp do innych wymiarów . Jestem zwykłym robolem ale nie debilem czy też niewolnikiem ziemskiego czasu i myślę że niewłaściwi ludzie opowiadający brednie powinni pracować w kamieniołomach a nie za pańtwowe pieniądze szkodzić nauce .

Skomentuj