Uzależnienie od smartfonów staje się coraz większym problemem

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com
Technologia rzeczywiście może ułatwić człowiekowi życie, jednak sytuacja jest zupełnie odwrotna, gdy ktoś staje się od niej całkowicie uzależniony. Jak wynika z badań naukowych prowadzonych kilka lat temu, już wtedy niemal połowa Amerykanów uważa siebie za uzależnionych od telefonów komórkowych, bez których nie mogą spędzić nawet jednego dnia.

 

Raport opublikowany przez Bank of America pokazuje jak bardzo amerykańskie społeczeństwo jest uzależnione od telefonów komórkowych. Badania były prowadzone w maju 2014 roku i wzięło w nich udział tysiąc osób w wieku od 18 lat wzwyż, które mają związek z bankowością i posiadają smartfon. Zdecydowana większość, bo aż 85% osób stwierdziło, że korzysta ze swojego telefonu komórkowego kilka razy dziennie. 35% badanych używa go przez cały czas. Prawie połowa (47%) osób nie jest w stanie wytrzymać bez telefonu jednego dnia a 13% - nawet jednej godziny.

 

Na pytanie czego byliby w stanie sobie odmówić żeby odzyskać swój telefon, 45% osób stwierdziło, że alkohol; 34% wskazało na czekoladę a 16% telewizję i filmy. Zaskakujące wyniki uzyskano również gdy poproszono uczestników badania o dokonanie podziału przedmiotów i czynności, które mają dla nich największe znaczenie w życiu codziennym.

Korzystanie z telefonu komórkowego było dla nich równie ważne co używanie dezodorantu czy korzystanie z samochodu (tylko internet i mycie zębów było określone jako najważniejsze) a telewizja, kawa i portale społecznościowe znajdowały się na końcu listy. Jednak zupełnie inne wyniki uzyskano, gdy wzięto pod uwagę tylko osoby w wieku 18-24 lat. Młodsi uczestnicy badania na pierwszym miejscu umieścili telefon komórkowy, który miał dla nich nawet większe znaczenie niż mycie zębów!

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj