Baterie na bazie fluorku mogą zapewnić przełom w przechowywaniu energii

Kategorie: 

Źródło: Brett Savoie/Purdue University

Naukowcy odkryli nowy sposób wytwarzania baterii. Zaproponowano użycie fluorku zamiast tradycyjnych jonów litu przy produkcji baterii, dzięki czemu mają znacznie dłuższą żywotność. Odkrycie zostało przedstawione w czasopiśmie Science.

 

Zespół chemików z Kalifornijskiego Instytutu Technologii – Caltech, Jet Propulsion Laboratory, Honda Research Institute oraz Lawrence Berkeley National Laboratory, eksperymentowali z anionami fluorkowymi, aby stworzyć baterie o dłuższej żywotności.

 

Robert Grubbs, Victor i Elizabeth Atkins, profesorowie chemii w Caltech, stwierdzili, że akumulatory fluorkowe mogą działać do ośmiu razy dłużej niż typowe akumulatory litowo-jonowe używane obecnie. Większa gęstość energii przyczynia się do lepszej żywotności baterii.

 

Źródło: Brett Savoie/Purdue University

Naukowcy stwierdzili, że wytwarzanie tego typu baterii stanowi jednak wyzwanie, ponieważ fluorek jest naturalnie korozyjny i reaktywny. Zamiast produkować akumulatory fluorkowe na stałych elementach, zespół wykorzystał komponenty płynne.

 

W tym celu, jony fluorkowe rozpuszczono w ciekłym elektrolicie, co stosuje się również w procesie wytwarzania akumulatorów litowo-jonowych. Cząsteczka odpowiedzialna za rozpuszczanie jonów fluorkowych nazywana jest eterem bis (2,2,2-trifluoroetylowym) lub BTFE.

 

Kolejnym wyzwaniem jest ustalenie, jak sprawić, by baterie działały przy różnych napięciach. Badacze odkryli, że anion fluorkowy jest kompatybilny z wysokim napięciem.

 

Naukowcy przeprowadzą więcej testów, aby określić stabilność tych akumulatorów w warunkach wysokiego napięcia. Jeśli eksperyment się powiedzie, możliwe, że baterie oparte na fluorku mogą być używane do zasilania niewielkich urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe i komputery.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj