Czy dzieci i niemowlęta mogą pić bezpiecznie mleko migdałowe?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Mleko migdałowe jest powszechną alternatywą dla mleka krowiego. Na jego spożywanie decydują się szczególnie osoby dorosłe, które nie tolerują laktozy. Jak jednak sprawa ta wygląda w przypadku dzieci? Od którego roku życia możemy podawać dziecku mleko migdałowe?

Większość lekarzy zaleca, aby dziecko poniżej 1 roku życia piło wyłącznie mleko matki. Wprowadzenie mleka krowiego lub mleka migdałowego można przeprowadzić u dzieci w wieku właśnie powyżej 12 miesięcy. Mleko migdałowe jest bezpiecznym posiłkiem dla większości maluchów, ale w dalszym ciągu nie zastępuje mleka matki.

 

Mleko migdałowe składa się z wody i drobno zmielonych migdałów. Inne składniki mogą obejmować zagęszczacze, słodziki oraz środki aromatyzujące, takie jak wanilia. Wielu producentów dodaje do swoich produktów także składniki odżywcze, w tym witaminę A, witaminę D i wapń. Dzieci mogą pić mleko migdałowe 1-2 dziennie, pomiędzy porą karmienia piersią lub spożywaniem innych pokarmów, ale tylko wtedy, gdy są w wieku powyżej 12 miesięcy.

 

Wartość odżywcza żadnego mleka nie będzie porównywalna z wartością mleka matki. Jeśli decydujemy się na podawanie dziecku także mleka migdałowego, upewnijmy się, że produkt ma niską zawartość cukru, jest wzbogacony wapniem i witaminami, a także, że dziecko spożywa inne formy tłuszczu i białka. Kolejnym ważnym aspektem jest ustalenie, czy dziecko nie posiada alergii na orzechy. Wówczas lepiej unikać tego rodzaju produktów.

 

Jeśli u dziecka nie występuje nietolerancja laktozy, należy rozważyć podawanie mu do spożycia mleka krowiego, ponieważ jest ono bogatsze w składniki odżywcze. Jedna szklanka mleka krowiego, które jest wzbogacone witaminami, zawiera:

- 276 mg wapnia,

- 322 mg potasu,

- 205 mg fosforu,

- 105 mg sodu,

- 395 IU witaminy A,

- 124 IU witaminy D.

Jednocześnie taka sama ilość niesłodzonego mleka migdałowego zawiera:

- 482 mg wapnia,

- 176 mg potasu,

- 24 mg fosforu,

- 189 mg sodu,

- 499 IU witaminy A,

- 101 IU witaminy D.

 Pamiętajmy przy tym, że mleko krowie także nie zastąpi mleka matki.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika docent

"niemowlęta i małe dzieci

"niemowlęta i małe dzieci powinny pić mleko matki a potem wspomagać się sokiem z marchwi!"

Tak do 18 roku życia! Super. 

A co z matkami które mają słaby pokarm, albo nie mają pokarmu? Ludzie spożywali mleko krowie przez wiele wieków, jedli masło produkowane z mleka krowiego, pracowali ciężko i nie łamali sobie sobie kości. 

Teraz jedzą mleko z nazwy i masło też z nazwy, a większość dzieci ma wady kręgosłupa, częściej łamią sobie kości. Z logicznym myśleniem u dzieci i młodzieży jest bardzo źle. Prostego zadania z matmy nie rozwiążą jak nie ma tego rozwiązania w google.

 

 

Skomentuj