NASA przedstawiła swój pierwszy samolot elektryczny X-57 Maxwell

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Agencja kosmiczna NASA, która jest znana z wielu projektów w zakresie inżynierii kosmicznej, zademonstrowała pierwszy samolot elektryczny, nad którym pracowano od 2015 roku. Zanim wykonany zostanie pierwszy lot testowy na niebie minie jeszcze co najmniej rok.

 

Samolot NASA X-57 Maxwell będzie pierwszym załogowym pojazdem latającym, który agencja opracowała w ciągu ostatnich dwóch dekad. NASA pokazała również nowo zbudowany symulator, który pozwala inżynierom i pilotom, poczuć jak manewrować X-57 w locie.

X-57 będzie wyposażony w lekkie skrzydła, i łącznie aż 14 silników elektrycznych. Ze względu na ograniczenia pojemności akumulatorów, samolot będzie używany tylko na krótkich lotach, jako taksówka powietrzna lub podmiejski samolot dla małej liczby pasażerów.

Elektryczna awiacja może wkrótce zdominować rynek lotów regionalnych. Dzięki znacznemu ograniczeniu kosztów takiego transportu, możliwe jest zaproponowanie przewozów w korzystnych cenach. Może się tez okazać, że elektryczne samoloty upowszechnią latanie i staną się ekwiwalentem dzisiejszych samochodów.

 

Być może już wkrótce każdy z nas będzie mógł posiadać elektryczny samolot, który dowiezie nas tam gdzie chcemy i będzie zupełnie autonomiczny, bez potrzeby nauki pilotażu. Teraz może to brzmieć jak fantazja, ale za kilka lat stanie się to prawdopodobnie nową normą.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj