Najgrubszy lodowiec alpejski na świecie topnieje

Kategorie: 

Źródło: NASA Earth Observatory, Wikimedia Commons

Lodowiec Taku na Alasce jest najgrubszym lodowcem alpejskim na świecie i jednym z niewielu lodowców, którym udało się uniknąć topnienia. Jak się okazuje, zmiany klimatu wpływają nawet na Taku. Najnowsza analiza pokazuje, że rozpoczęło się topnienie lodowca.

Naukowiec Mauri Pelto badał Taku oraz 249 innych lodowców na całym świecie, wykorzystując dane z ostatnich kilkudziesięciu lat. W przeciwieństwie do innych lodowców, sytuacja Taku nie zmieniała się, a zmiany środowiskowe nie miały wpływu na lodowiec. Dane obserwacyjne z Operational Land Imager wykonane przez satelitę Landsat 8 wyraźnie pokazują jednak, że w ostatnim czasie nastąpiły pierwsze objawy topnienia.

„To dla mnie poważna sprawa, ponieważ Taku służył jako lodowiec kontrolny, który nie podlegał procesom topnienia.” – powiedział Kasha Patel, glacjolog z Nichols College. – „W tej chwili mamy potwierdzenie, że wszystkie 250 lodowców topnieje.”

Taku jest największym lodowcem w Icefield Juneau, który obejmuje 40 dużych lodowców dolinnych i 100 mniejszych. W przeciwieństwie do innych dużych lodowców Taku przybierał na objętości w latach 1946–1988. Obecnie jego grubość wynosi aż 1480 metrów.

Dane Landsat 8 zostały wykorzystane do zmierzenia zasięgu przejściowej linii śniegu Taku, miejsca, w którym zatrzymuje się wartwa śniegu i pozostaje tylko lód. Średnia wysokość linii śniegu wzrosła o 85 metrów od okresu 1946–1985 do okresu 1986–2018. Na zdjęciach satelitarnych z 2014 i 2018 roku wyraźnie widać cofającą się linię lodowca.

 

Naukowcy są zaniepokojeni topnieniem lodowców Alpejskich. Badacze planują dokładne monitorowanie dalszych zmian.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj