Na Kamczatce wybuchł wulkan Szywiełucz. Pióropusz gazów i popiołu sięga do 10 km

Kategorie: 

Źródło: Yu. Demyanchuk, IVS FEB RAS, KVERT

Stosunkowo silna erupcja wulkanu Szywiełucz miała miejsce na Kamczatce 3 listopada, o 5 rano czasu lokalnego. Słup popiołu wulkanicznego wzniósł się aż na 10 km ponad poziom morza. Kamchatka Volcanic Eruption Response Team potwierdził, że obecnie wulkan nadal wyrzuca lawę oraz ogromne ilości gorącego pyłu.

W związku z wybuchem powzięto specjalne środki ostrożności, m. in. uruchomiono czerwony kod lotniczy o 5:46, który następnie zmieniono na pomarańczowy o 7:18.Wszystkie wybuchy wulkaniczne, których pióropusz sięga wyżej niż na 10 km, są dużym zagrożeniem dla lotnictwa.

Wysoki, odizolowany wulkan Szywiełucz wznosi się ponad nizinny wulkan Kluczewska Sopka. Wulkan o powierzchni 1300 km3 jest jednym z największych i najbardziej aktywnych masywów wulkanicznych na Kamczatce. Szczyt około 65 000-letniego Szywiełucza to 9-kilometrowa późno-plejstoceńska kaldera. Wiele kopuł lawowych znajduje się na zewnętrznych bokach wulkanu.

 

Wulkan należy do jednych z najaktywniejszych na ziemi – jego wybuchy następują średnio co 15 lat. Szczególnie wyróżniają się jednak dwie erupcje, które udokumentowano jako katastrofalne w skutkach. Pierwsza z nich miała miejsce w 1854 roku, druga natomiast 12 listopada 1964 roku, kiedy słup popiołu wulkanicznego osiągnął 15 km, a wybuch kopuły wulkanicznej spowodował lawiny gruzowe. Obecnie trwa okres niezwykle silnej aktywności wulkanicznej, który rozpoczął się w 1999 roku.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj