Dziesięć tysięcy lat erupcji wulkanicznych w 90 sekund

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Żyjemy na planecie wyjątkowo aktywnej wulkanicznie. Oto animacja przestawiająca ponad dziesięć tysięcy lat erupcji wulkanicznych.

Erupcje zostały podzielone pod względem intensywności. Wykorzystano do tego index VEI dający możliwość oceny wielkosci danej emisji. Na naszej planecie jest przynajmniej 10 superwulkanów, które mogą wybuchnąć w każdej chwili. Tylko one sa w stanie osiągnąć najwyższą wielkość - VEI 8. Taka erupcja oznaczałaby jednak wielkie kłopoty dla świata.

 

Specjalizująca się w rozwiązaniach kartograficznych firma ESRI zmontowała dynamiczną mapę, która pokazuje aktywność wulkaniczną na całym świecie w ciągu ostatnich 10 000 lat, ale w ciągu zaledwie 90 sekund. Można zauważyć, że nasza planeta wręcz świeci się od nich. 

 

Widać również, że erupcje o wielkości VEI 7, występowały dość licznie na przestrzeni ostatnich dziesięciu tysiącleci. Ostatnie takie zjawisko to erupcja wulkanu Tambora w 1812 roku. Spowodował on rok bez lata wywołując wielki nieurodzaj na skutek anomalii temperaturowych.

 

Największa erupcja wulkaniczna czasów nowożytnych to wybuch wulkanu Pinatubo w 1991 roku. Został on sklasyfikowany jako VEI 6. Pinatubo zdołał ochłodzić na kilka lat ziemski klimat, ale nie tak spektakularnie jak Tambora. Erupcja tego wulkanu jest postrzegana przez wielu historyków jako jedna z przyczyn upadku Napoleona Bonaparte.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Jaśko Korkowiec

Fajny film, nie wiedziałem,

Fajny film, nie wiedziałem, że w Hiszpanii i Francji w ogóle były wulkany, ale z tej symulacji wynika ,że w ostatnich latach wybuchło ich więcej niż przez te 10 000 lat

Głosuj przeciw
-27

____________________________________________________

"Rym cym cym z dupy dym"     F. Kiepski

Skomentuj