Czy dieta może ochronić przed demencją?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania sugerują, że spożywanie nadmiernych ilości soli może sprzyjać pogorszeniu funkcjonowania poznawczego poprzez destabilizację białka tau. Występuje ono prawie wyłącznie w komórkach nerwowych, a jego zaburzone funkcjonowanie wiąże się m.in. z chorobą Alzheimera oraz innymi formami demencji.  

Wpływ spożywania soli na pogorszenie funkcji poznawczych badał dr Giuseppe Faraco, adiunkt badań neurologicznych w instytucie badawczym Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku. Sformułowane przez niego wnioski opublikowano w czasopiśmie naukowym Nature Neuroscience.

 

Naukowiec odkrył, że dieta bogata w sód prowadzi do demencji u myszy, powodując w ich organizmach nadprodukcję cząsteczki, która sprzyja stanom zapalnym mózgu. Cząsteczka o nazwie interleukina-17 (IL-17) powstrzymuje komórki mózgowe przed wytwarzaniem tlenku azotu. Odgrywa on istotną rolę w rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co umożliwia przepływ krwi. Zatem niewystarczający poziom tlenku azotu prowadzi do niedokrwienia mózgu.

Podczas badań na myszach wykazano, że dieta z nadmiarem soli wywołała wysoki poziom IL-17, co z kolei obniżyło poziom tlenku azotu i zmniejszyło przepływ krwi o 25%. Na podstawie tego eksperymentu, Faraco wysnuł hipotezę na temat tego, że wysoki poziom sodu w diecie powoduje u ludzi demencję właśnie ze względu na niewystarczające dokrwienie mózgu. Okazało się jednak coś zupełnie innego.

 

8-tygodniowe myszy były karmione dietą o wysokiej zawartości sodu przez 4-36 tygodni. Zespół badawczy pod kierownictwem dr Faraco przeprowadził u nich badania behawioralne, mózgowo-naczyniowe oraz molekularne, które ujawniły, że niski poziom tlenku azotu wywołany dietą o wysokiej zawartości soli wpłynął na zachowanie białka tau w mózgu.

 

Nadmierne gromadzenie się białka tau jest znakiem rozpoznawczym choroby Alzheimera. Choć w normalnych ilościach białko to wspiera neurony poprzez stabilizację struktur transportujących do nich substancje odżywcze, w momencie, gdy staje się ono niestabilne, zaburza ich prawidłową pracę.

Naukowcy odkryli, że nadmiar tlenku azotu hamuje aktywność wywołaną przez szereg enzymów, co prowadzi do upośledzonego funkcjonowania białka tau. W wyniku tego odłącza się ono od cytoszkieletu, gromadzi się w mózgu i powoduje zaburzenia poznawcze.

 

Na podstawie wcześniejszych odkryć zdecydowano się na połączenie diety z wysoką zawartością soli, która powoduje ograniczony przepływ krwi w mózgu razem z aplikacją przeciwciał, które utrzymują białka tau pod kontrolą. Takie rozwiązanie zdało egzamin – myszy wykazywały wówczas normalne funkcjonowanie poznawcze, mimo ograniczonego przepływu krwi w mózgu. Dzięki temu naukowcy ostatecznie udowodnili, że bezpośrednią przyczyną demencji jest białko tau, a nie niedokrwienie mózgu.

 

Oczywiście wyniki badania nie zmieniają faktu, że należy ograniczać ilość spożywanej soli. Unikamy wówczas nie tylko chorób neurodegeneracyjnych, ale także wszelkich chorób naczyniowych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Max 1983

Obecnie to dzięki pierd....w

Obecnie to dzięki pierd....w telewizji ,mamy wysyp ludzi uzależnionych od cudownych proszków co pomagają na wszystko (w reklamach).Zwlaszcza starzy zobacza reklame i karzą biegac do apteki, bo maść na plecy ,bo tabletki na kości, bo coś tam na cere i będę wieku 90 lat piękna i skoczna.....a postaraj się takiej osobie powiedzieć że to jej już pomoże jak umarlemu kadzidło.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika NoProblemJest

Wszystko co pod ziemią należy

Wszystko co pod ziemią należy do Państwa. Rodzi się pytanie: czy jak pochowamy teściową to czy ona przechodzi na Skarb Państwa? W sumie Państwo płaci za to, że zrobimy z niej kwietnik ale później pozwala na to, że dzierżawę za kwietnik pobiera ksiądz. Czy to nie dziwne?

Portret użytkownika Easy Rider

To nie nadmiar, a niedobór

To nie nadmiar, a niedobór soli może być przyczyną wielu chorób, w tym właśnie związanych z układem nerwowym. Dlaczego roztwór fizjologiczny soli 0,5% jest stosowany w kroplówkach jako płyn krwiozastępczy, jeżeli sól byłaby taka szkodliwa?
A co do Alzheimera - jak już napisałem w innym temacie, przyczyną są głównie leki na obniżenie poziomu cholesterolu - statyny.

Skomentuj