Powstała drukarka 3D, która może tworzyć obiekty za pomocą światła i żywicy

Kategorie: 

Źródło: YouTube/Nature Video

Nowy typ drukarki 3D pozwala na drukowanie obiektów za pomocą światła i żywicy syntetycznej Opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego nowa drukarka 3D została nazwana „replikatorem”, ponieważ może materializować żywność, ubrania oraz inne przedmioty codziennego użytku.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych drukarek 3D, które działają poprzez budowanie obiektu warstwa po warstwie, replikator działa bardziej jak odwrócony skaner, w którym operator najpierw pobiera model 3D obiektu, przesyła go do komputera, a następnie używa go do produkcji dwuwymiarowych zdjęć zrobionych ze wszystkich możliwych kątów.

 

Sam przedmiot powstaje poprzez selektywne zestalanie zawartości cylindra akrylanowego – żywicy syntetycznej – poprzez obracanie cylindra i wyświetlanie obrazu na każdej odpowiadającej stronie. Żywica zestala się po wchłonięciu wystarczającej ilości fotonów – w ten sposób stopniowo materializuje się kształt pożądanego przedmiotu.

 

Obecna wersja drukarki może tworzyć obiekty o maksymalnej wielkości jednego centymetra. Technologia ta posiada zaletę, którą jest tworzenie znacznie gładszych obiektów niż zwykła drukarka 3D. Ponadto, może ona tworzyć nowy obiekt wokół istniejącego już wydruku. Twórcy urządzenia sądzą, że w przyszłości nowatorska drukarka będzie szczególnie przydatna w tworzeniu skomplikowanych komponentów medycznych.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Januszex

Bardzo podobne drukarki są

Bardzo podobne drukarki są już od dawna , mają wbudowany ekran lcd który warstwa po wartstwie naświetla żywice swiatłoutwardzalną, tworząc obraz, im większa rozdzielczość ekranu LCD tym lepsza jakość druku 3D.

Portret użytkownika RMaster121

@Januszex Nie zgodzę się z

@Januszex Nie zgodzę się z tobą. Drukarki o których piszesz drukują SLA lub DLP, czyli warstwa po warstwie. I zajmuje to też nie mało czasu. Ta drukarka naświetla od razu że wszystkich stron, dzięki czemu cały proces zajmuje o wiele mniej czasu.

 

Skomentuj