Nowe dowody wskazują na upadek wielkiej asteroidy 13 tysięcy lat temu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zespół naukowców z Republiki Południowej Afryki zdobył nowe dowody, które wskazują, że 12 800 lat temu na Ziemię spadła wielka asteroida. Impakt zapoczątkował między innymi wyginięcie wielu gatunków zwierząt w tamtym okresie.

 

Naukowcy pod kierownictwem profesora Francisa Thackeray'a z Instytutu Studiów Ewolucyjnych na Uniwersytecie Witwatersrand w Johannesburgu odkryli platynę w rdzeniu wywierconym w Wonderkrater – obszarze znajdującym się w prowincji Limpopo, na północ od Pretorii. Pobrany materiał posiada około 12 800 lat.

 

Odkrycie po części potwierdza teorię o upadku wielkiej asteroidy lub meteorytu w okresie młodszego dryasu, który rozpoczął się około 12 900 lat temu i trwał około 1 200 lat. Naukowcy wskazują, że asteroidy i meteoryty są obfite w platynę.

W młodszym dryasie, wiele ssaków wyginęło w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Europie. Natomiast w Afryce Południowej wyginęło wtedy kilka dużych gatunków zwierząt. Badania wykazały, że możliwy upadek asteroidy mógł także wpłynąć na populację ludzką. W tym okresie, wśród ludu Clovis w Ameryce Północnej nastąpił poważny regres technologii narzędzi kamiennych. Archeolodzy z Południowej Afryki prześledzili niemal jednoczesny regres przemysłu kamiennych artefaktów, związanego z ludźmi, którzy żyli w niektórych obszarach tego kraju, np. wokół regionu Boomplaas w Prowincji Przylądkowej Zachodniej, na północ od miasta Oudtshoorn.

 

Naukowcy zauważają, że zaobserwowane zmiany technologiczne, które wystąpiły mniej więcej w tym samym czasie w Ameryce Północnej i na subkontynencie afrykańskim, mogły być pośrednio związane z uderzeniem asteroidy. Badania wykazały również, że około 12 800 lat temu nastąpiło tymczasowe ochłodzenie, które jest powiązane z okresem zlodowacenia w młodszym dryasie. Obecność platyny z tamtego okresu odkryto również w Ameryce Północnej, Meksyku, Chile, Eurazji i na Grenlandii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika docent

12800 lat temu była dolina

12800 lat temu była dolina mamusia. Z kości mamucich wyrabiali super szybkie samochody poruszające się z prędkością dźwięku, dlatego mamutów już nie ma.

W Europie produkowali biogaz do napędu rakietowego i latali na księżyc. 

To były czas.

Portret użytkownika ARTUR

Ciekawe wnioski , za 100 000

Ciekawe wnioski , za 100 000 lat ktoś będzie zbierał dane o naszym okresie i odkryje prymitywne plemiona Papui lub Amazonii a następnie dolinę krzemową , więc idąc tą metodą taki skok technologii musi dzielić  okres tysięcy lat . Nienormalne prowadzenie badań i wnioski wyciągane na zamówienie czynią z ludzi oszołomów i może byłoby to śmieszne lecz ogólnie prowadzi do większego zniewolenia umysłów .

Skomentuj