Naukowcy hodują "mięso" na bazie żelatyny

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy z Harvard School of Engineering and Applied Sciences. John A. Paulson (SEAS) hoduje komórki mięśniowe królika i krowy na jadalnych żelatynowych formach, które przypominają strukturę mięsną. To kolejny dowód na to, że w końcu prawdziwe mięso można wyprodukować w laboratorium i nie ma rzekomo potrzeby hodowli i zabijania zwierząt, jak donosi serwis prasowy raportów SEAS.

 

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Science of Food.

 

„Aby wyhodować tkankę mięśniową przypominającą mięso, musieliśmy znaleźć materiał, który byłby jadalny i pozwoliłby komórkom mięśniowym na wiązanie i wzrost w trójwymiarowej objętości. Ważne było znalezienie skutecznego sposobu produkcji dużej liczby tych form, aby uzasadnić ich potencjalne zastosowanie w produkcji żywności ”- powiedział Luke McQueen, główny autor pracy.

 

Próbując przezwyciężyć te trudności, naukowcy zastosowali metodologię opracowaną w SEAS. Wykorzystuje siłę odśrodkową do obracania długich nanowłókien o określonych kształtach i rozmiarach. Zespół opracował dietetyczne włókna żelatynowe, które stanowią podstawę wzrostu komórek. Włókna te naśladują macierz zewnątrzkomórkową naturalnej tkanki mięśniowej, tzw. „klej”, który utrzymuje tkankę razem i określa jej teksturę.

 

Zespół „osadził” włókna szalki Petriego komórkami mięśniowymi królika i krowy, które utrwalono na żelatynie. Wyrastają one w długie cienkie struktury podobne do prawdziwego mięsa. Naukowcy porównali teksturę mięsa hodowanego w laboratorium z prawdziwym mięsem królika, boczkiem, polędwicą wołową i innymi produktami mięsnymi. Okazało się, że chociaż produkty wyhodowane i naturalne miały porównywalną teksturę, naturalne mięso wciąż zawierało więcej włókien mięśniowych, czyli były bardziej dojrzałe.

 

„Dojrzewanie mięśni i komórek tłuszczowych in vitro pozostaje dużym wyzwaniem, które będzie wymagało połączenia zaawansowanych źródeł komórek macierzystych, preparatów pożywek wolnych od surowicy, takich jak nasze jadalne formy oraz postępu w metodach hodowli w bioreaktorach” - powiedział McQueen.

 

Badacze dowiedli jednak po raz kolejny, że mięso, lub produkt przypominający je, można wyhodować w laboratorium.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika eee

a mnie  udało się

a mnie  udało się wyprodukować sztuczne mięso ze zurzytego papieru toaletowego. Wygląda tak samo, smakuje tak samo i naprawdę jest eco. Precz z pierdzącymi metanem krowami.

I to będzie niestety wasza przyszłość.

Skomentuj